avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... nerambursare credit IFN - executare silita?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

nerambursare credit IFN - executare silita?

Buna ziua,cu ceva timp in urma s-a luat un credit de la provident,institutie financiar-nebancara daca nu ma insel.

Practic creditul a fost stins, teoretic - in urma unor erori, figurau 2 rate restanta.
Acum s-a primit somatie de plata de la un mandatar al provident (probabil in urma vanzarii creantei) cu mentiunea ca neachitarea debitului va atrage executarea silita a bunurilor.
Asadar, pot executa silit?
O sa incerc totusi sa gasesc chitantele,iar daca le gasesc si am dovada inchiderii creditului,nu ar fi totusi interesant sa ii las sa inceapa procedurile de executare dupa care sa demarez eu o actiune in instanta impotriva lor?

sper ca m-am facut inteles si multumesc anticipat.

@Later edit
1.am gasit in cele din urma contractul(2010) si chitantele,ultima dintre ele atesta ca restul de plata este 0.
2.Numarul contractului din somatie nu corespunde cu nr contractului semnat,
3.in somatie ca date de contact nu exista decat un site,care nici el nu este functional.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2019
edu_jw, utilizator

Alte discuții în legătură

Executare silita credit bancar carmen_t76 carmen_t76 Buna seara. Am luat un credit bancar in anul 2006, am platit o perioada apoi nu am mai putut plati. Din anul 2009 si pana in anul 2010 mi s-au retinut din ... (vezi toată discuția)
Licitatie imobil Siminoca Siminoca Buna seara, Revin cu o nelamurire referitoare la un credit de nevoi personale fara garantii, si anume: B.E.J.A. x Petent y (firma de ... (vezi toată discuția)
Executare silita bunuri viitoare pt credit neplatit ? lmd_mihai lmd_mihai Buna ziua.sunt casatorit si doresc sa achizitionez impreuna cu sotia un apartament prin credit bancar, problema este ca ea si-a cumparat un ap foto prin [fara ... (vezi toată discuția)