Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... nerambursare credit IFN - executare silita?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

nerambursare credit IFN - executare silita?

Buna ziua,cu ceva timp in urma s-a luat un credit de la provident,institutie financiar-nebancara daca nu ma insel.

Practic creditul a fost stins, teoretic - in urma unor erori, figurau 2 rate restanta.
Acum s-a primit somatie de plata de la un mandatar al provident (probabil in urma vanzarii creantei) cu mentiunea ca neachitarea debitului va atrage executarea silita a bunurilor.
Asadar, pot executa silit?
O sa incerc totusi sa gasesc chitantele,iar daca le gasesc si am dovada inchiderii creditului,nu ar fi totusi interesant sa ii las sa inceapa procedurile de executare dupa care sa demarez eu o actiune in instanta impotriva lor?

sper ca m-am facut inteles si multumesc anticipat.

@Later edit
1.am gasit in cele din urma contractul(2010) si chitantele,ultima dintre ele atesta ca restul de plata este 0.
2.Numarul contractului din somatie nu corespunde cu nr contractului semnat,
3.in somatie ca date de contact nu exista decat un site,care nici el nu este functional.
edu_jw, utilizator