avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandruic

Activitate Alexandruic

Răspuns la discuția Ce pot face ca sa imi vad copiii?
Sunt intr-o situatie similara si chiar ciudata, sotia nu imi permite sa vad baiatul desi nu am divortat ii trimiteam 300 lei lunar pentru cresterea copilului, desi nu ma lasa sa il vad deloc, dupa o discutie ea mi sa plans ca aceasta suma nu inseamna nimic si desi nu mi se permitea sa il vad a incercat sa imi forteze mana sa primeasca mai mult, ideea este ca nu doreste sa divorteze sub nici o forma din ce am observat singura varianta este instanta. Imi pare rau ca se razbuna pe copil pentru frustrarile ei, eu i-am spus ca ii sunt alaturi si sincer nu inteleg de ce procedeaza asa.
radu284 a scris:

Ti se pare ca il judecam? Cand este vorba despre condus si siguranta altora in trafic nu cred ca trebuie sa menajam pe cineva. Lui chiar si dupa raspunsurile date, care au fost pertinente, la obiect, pe baza unor reguli de circulatie i se pare ca tot are dreptate, ca doar a strans bani sa faca scoala de soferi, el chiar a jignit, noi toti nu suntem lucizi, el e foarte lucid. Considera ca este pericol pe strada doar pt el, pt pietoni sau alti soferi nu, el este singur pe strada. Nu stie reguli de circulatie, conduce in virtutea inertiei, toata lumea stie sa mearga cu o masina, dar si corect nu toti se pare. Hai sa nu mai fim asa de sensibili cand e vorba despre siguranta pe strazi. Intr-un raspuns dat mai sus i-am punctat clar cat pe dinafara este cu regulile de circulatie, dar tot nu am fost ala lucid :)). Foarte tare asta. Dar hai sa nu il judecam.


Din pacate dupa cum am spus singura vina ce imi apartine este neatentia la volan se poate intampla oricui, dar e mai usor sa dai vina pe altul in loc sa il ajuti cu o parere sincera, din cate imi amintesc accidentul este fara vatamari corporale pe un DN drum national, nu am ucis pe nimeni si nici nu am lovit pe nimeni ci am fost lovit de un Audi ce circula cu 70 in localitate, consider ca vina imi apartine de producerea accidentului avariile masinii mele fiind semnificative de asemenea si celalalt sofer a avut imprudenta de a nu fi atent la drum deoarece acest accident putea fi evitat intrucat un alt sofer din fata lui a facut o depasire si ma evitat, desigur nu esti obligat sa franezi cand vezi ca un idiot incearca sa faca o intoarcere dar totusi cred ca ar trebui macar sa reduci viteza pentru a nu intra in el, asta cred ca face parte din codul de conduita preventiva, sa fii atent si sa incerci sa eviti producerea unui accident, desigur el nu ma vazut din cauza unei masini de tonaj din fata lui si ma lovit in lateral in timp ce incercam sa imi aduc masina in pozitie dreapta. Mi-am platit amenda de la politie si m-am inteles cu omul consider incheiat acest post! PS ce tine de ceea ce unii dintre dvs cred legat de faptul ca eu sunt pericol public este strict problema si frustrarea lor, eu pot sa spun decat atat, mi-am luat permisul corect si am dat examenul la fel ca si ceilalti, daca oricine crede altceva,l-as ruga sa aduca dovezi care sa ateste ceea ce spune! O zi buna!
Gheorghe Florin a scris:

Alexandruic a scris:

As putea sa spun ca sunt un real pericol doar pentru mine in aceasta situatie cineva a intrat in mine nu eu in el, va rog sa judecati la rece si nu dupa cum va taie capul cat despre acuzele ca am luat permisul ilegal v-as ruga sa nu ne dam cu parerea nu stiti in ce conditii si ce eforturi am facut ca sa imi strang banii numai pentru scoala de soferi... Multumesc!

Nu condițiile în care ati luat carnetul si cât de greu ati strâns banii pentru asta conteaza atunci când ești pe un drum public cu o masina care circula cu ceva km pe oră.
Este frapant faptul că nu va considerati vinovat. Mai mult , doreati sa il dati in judecata!
Spuneti ca sunteti un pericol doar pt dvs...
Uitați de cel care va lovit masina? El era cu tancul si nu l-ați afectat cu absolut nimic!
Si tot dvs spuneti sa judecăm la rece... Dvs. Sunteti capabil să o faceti? Responsabil?


Avariile masinii mele sunt in jurul a 45 % in timp ce el are un colt de capota indoit cat o moneda si o grila de plastic fata crapata! In al doilea rand daca erati macar putin atent am scris in titlu ce sanse am sa castig un proces nu am mentionat ca eu il dau in judecata ci ca el ma da in judecata daca nu aveti suficienta luciditate mentala sa cititi niste infomatii va rog sa o faceti acum. Multumesc! Daca observati in mesajul meu am mentionat ca am facut o intoarcere de pe loc si nu din mers! Avand un Audi A4 mi se pare si normal ca el sa nu sufere avarii prea mari in botul masinii! Asa ca va rog cititi cu atentie mesajele iar mai apoi puteti sa va dati cu parerea in cunostinta de cauza nu dupa ureche!
As putea sa spun ca sunt un real pericol doar pentru mine in aceasta situatie cineva a intrat in mine nu eu in el, va rog sa judecati la rece si nu dupa cum va taie capul cat despre acuzele ca am luat permisul ilegal v-as ruga sa nu ne dam cu parerea nu stiti in ce conditii si ce eforturi am facut ca sa imi strang banii numai pentru scoala de soferi... Multumesc!
Bun situatia a fost in felul urmator nu am reusit sa intorc in totalitate si am fost nevoit sa dau putin inapoi, in momentul cand m-am asigurat a trecut o autoutilitara si ma depasit claxonandu-ma m-am oprit si nu am mai efectuat nici o manevra permitandu-i sa treaca apoi am inceput usor sa dau inapoi pentru a-mi indrepta masina pe sensul opus pe care deja eram pozitionat, atunci un alt autovehicul ma lovit in lateralul masinii din cauza neatentiei la drum. Am rezolvat amiabil problema multumesc pentru sfaturi, celalalt sofer spune ca nu ma vazut din cauza autoutilitarei care ma depasit...
Nu inainte, ci dupa, ma lovit pe sensul lui de mers in timp ce imi indreptam masina in, pozitie dreapta.pop_m a scris:

Din ce povestiti, culpa, din punct de vedere legal, va apartine. Chiar dumneavoastra sustineti ca ati fost acrosat in lateral, deci in timpul (inainte de a finaliza) manevrei de intoarcere, ceea ce indica faptul ca nu ati acordat prioritate autovehiculelor care veneau de pe contrasens.

Pe plan moral, sunt de acord cu opiniile celuilalt sofer. Modul in cae expuneti si interpretati desfasurarea evenimentelor sugereaza o cunoastere si intelegere in cel mai bun caz partiala a legislatiei in domeniu.
Dar asta e doar parerea mea...

Buna ziua, pe data de 13.11.2017 in timp ce efectuasem manevra de intoarcere pe un DN, ajungand deja pe sensul opus de mers deja cu masina am fost lovit in lateralul masinii de catre un sofer imprudent care nici nu a dorit sa franeze, dupa ce accidentul sa petrecut sa dat jos si mi-a cerut asigurarea in conditiile in care el era vinovat, nu ma intrebat daca sunt bine daca am patit ceva si a aratat o atitudine agresiva catre mine acuzandu-ma ca am luat permisul ilegal si ca sunt un pericol public, apoi a refuzat sa stea la locul accidentului pentru a sosi echipajele de politie sa stabileasca cui ii apartine vina si a plecat de la locul accidentului, eu am sunat la politie nu a venit nimeni iar in urmatoarele 2 ore m-am prezentat la politia din Municipiu deoarece la postul de politie din localitate nu era nimeni si era lacatul pus pe usa, cel care era responsabil era in concediu, a doua zi in termenul legii am fost si am dat o declaratie si mi-am primit amenda pentru o intoarcere neregulamentara fara ca agentul constatator sa mearga la locul faptei, de asemenea ma amenintat cu pierderea permisului lucru care la facut si cel ce ma lovit si mi-a spus ca este neacordare de prioritate in conditiile in care nu exista acest termen intrucat am facut o intoarcere pe un drum si nu o intersectie, acum domnul ce ma lovit si a fugit vrea sa ma dea in judecata pentru avarii, avariile fiind o mica indoitura de 4 cm pe capota si cateva zgarieturi pe bara fata, eu am portiera dreapta spate indoita serios, pragul contorsionat din partea spate pana spre fata si stalpul de rezistenta a masinii contorsionat. Mentionez ca accidentul sa petrecut in fata unei camere de inregistrari si nu exista urme de franare ale celui ce ma lovit iar numarul acestuia este rosu. Ma puteti ajuta cu un sfat?