avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate cocodog

Activitate cocodog

Am o rugaminte! In cat timp se prescrie o fapta de calomnie, denigrare:? As dori sa actionez in judecata un ziarist pentru denigrarea intr-un articol, acuzatii mincinoase si calomnioase. Si nu stiu care e ste termenul pana la prescriere? Totodata, as vrea sa stiu daca pot actiona si pe latura penala?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Anulare intabulare
Multumesc. Insa întrebarea mea este daca un cadastru, sau mai bine zis o intabulare poate fi anulata atat de simplu!?
Viorel GRADINARU a scris:

Problema e putin mai complicata. Suprafata in plus nu poate face obiectul vanzarii la o licitatie publica deoarece orice suprafata de teren din intravilanul unei unitati administrativ teritoriale in plus fata de proprietatile certe reprezinta domeniul public,iar primariile pot doar sa-l administreze, concesionezi sau sa-l inchirieze astel de bunuri. Exista totusi o cale legala( Legea 7 din ca unele suprafete de teren sa fie atribuite proprietarilor care le stapanesc de fapt

-eliminare citat mesaj inițial-

Buna ziua. Am o situatie delicata cu o proprietate intabulata de catre tatal meu, care intre timp a decedat. Cei doi mostenitori, eu si cu fratele meu, am ramas cu vechea intabulare, insa in urma unui partaj voluntar fiecare si-a ales partea dorita si s-a facut dezmembrarea. Fratele meu si a vandut partea, iar noul proprietar spune ca de fapt cadastru si intabularea nu sunt corecte, fiindca este un surplus de 120 mp si doreste sa ma actioneze in instanta ca sa strice intabularea actuala, avand in acest sens o schita veche care ar arat adevarata pozitie a terenului, conform actului initial de proprietate. Voiam sa va intreb daca sunteti amabili, daca poate sa strice aceasta intabulare, desi si acest proprietar a semnat limitele actuale prinse in caddastru? Eu am solicitat de la primarie sa cumpar la licitatie respectivul surplus de teren si de aici a plecat intregul circ. Ce-i drept, am inteles ca printr o parte a curtii era o strada in urma cu 35 de ani, insa de cand ma stiu, aceasta este componenta proprietatii. Va multumesc anticipat pentru ajutor!