avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate dani_491

Activitate dani_491

Va multumesc pentru raspuns, insa eu ma refeream la indemnizatia pentru concediu pre si post natal, nu la indemnizatia de crestere a copilului.


Buna ziua,

Am fost angajata cu norma intreaga pana in 12 februarie 2018, iar din luna martie am deschis un PFA.

Din ce inteleg, de la 1 iulie 2018, stagiul minim de cotizare e de 6 luni din ultimele 12 luni. Din ce am calculate eu, in ultimele 12 luni, am fost asigurata in: octombrie, noiembrie, decembrie 2017 si ianuarie si februarie 2018 (cu mentiunea ca CIM a incetat in data de 12 februarie 2018. In aceste conditii se ia in calcul luna februarie?)

Daca inchei contract cu casa de sanatate si cotizez acel 1% pentru luna septembrie 2018, voi indeplini conditiile pentru a putea beneficia de indemnizatie in lunile octombrie, noiembrie si decembrie?

De asemenea, in cazul in care cotizatia pentru luna septembrie nu e suficienta, pot cotiza retroactiv pentru inca o luna?

Va multumesc,
Elena
Buna ziua,

Sunt administratorul unui SRL, a carui contabilitate este tinuta de o persoana din familie (cu atestat de contabil, insa neautorizata CECCAR), fara a avea insa un contract intre firma si aceasta persoana. As dori sa stiu daca este nevoie de un contract si in cazul in care este, daca pot face acest contract fara remuneratie.

Va multumesc!