avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate EriRadulescu

Activitate EriRadulescu

Discuție Inselaciune
Am cumparat o geanta de pe OLX si fata care a trimis-o sta in Timisoara. Cand a ajuns produsul am vazut ca nu e acelasi si cand am contactat o mi a zis ca o sa imi trimit banii inapoi. Apoi m-a blocat peste tot. As vrea sa ma duc sa fac plangere la politie fiindca am toate doveziile dar nu stiu cum sa procedez. Ma duc la sectie unde apartin sau la sectie a orasului unde a fost produsul livrat?
Buna ziua,

Trebuia sa ma intorc la munca pe data de 8 mai cand copilul facea 1 an si 11 luni. Fiindca sa prelungit starea de urgenta, acum trebuia sa ma intorc azi. Problema este ca noua Ordonanta 68 a fost facuta ieri si s-a publicat azi. Ma incadrez pentru prelungire pana pe data de 31 Mai?
Buna ziua,

Vreau sa reziliez contractul la Orange. Pe data de 13.08.2019 am semnat oferta si pe data de 26.08.2019 am platit prima factura de abonament pentru perioada 26.08.2019-25.09.2019. Cand am sunat sa intreb de reziliere mi-au zis ca trebuie sa platesc taxa de reziliere pana pe data de 25.09.2020. De ce ar trebuie sa platesc taxa? Si daca ar trebui, de ce pana pe data de 25.09.2020? Nu ar trebui sa fie pana pe 25.08.2020 cand se fac 2 ani de cand mi-a iesit prima factura?
Si exista posibilitate sa pierd? adica cineva acolo clar nu si-a facut treaba...
Buna ziua! In iulie 2015 am facut PFA unde am avut activitate timp de 5 luni (din iulie pana in decembrie). Cand l am facut am declarat un estimat de taxe pentru 2015. In ianuarie 2016 am depus declaratia 220 cu venit estimat 0 si in decembrie 2016 am depus venitul actual pentru 2015 si am plătit toate taxele si regularizarile.. in 2017 am depus declaratia 200 pentru 2016 cu 0 si declaratia 220 pentru 2017 tot cu 0 si am inchis si PFAul. In ultima vreme tot primesc notificari de la anaf pentru plata. Cand am fost la audienta am aflat ca taxa pe care o platiseram pentru CAS 2015 a fost luata ca si plata anticipata pentru 2016 si ca eu n am depus nimic pentru 2016 cu 0. Cand au deschis dosarul meu cu mine de fata am vazut declaratia 220 pentru 2016 completata dar fara stampila de la ei si declaratia 200 cu 0 completata si cu stampila. Contabila mea a facut toate calculele si a iesit ca eu am platit tot cu 700 de lei in plus. Problema e ca nimeni nu a luat in calcul declarațiile depuse de mine cu 0 si tot imi cer bani... pot sa merg in instanta? Si daca da exista posibilitatea sa pierd?
Răspuns la discuția Sediu SRL in casa
Va multumesc mult de raspuns. Si daca are activitate 0?
Buna ziua,

In Aprilie am cumparat o casa cu credit ipoticar si verisoarul meu ne intreba daca poate sa isi mute sediul firmei la casa noastra (inainte avea sediul la un apartament pe care il inchiria). Are firma SRL fara activitate. Intrebarea mea este: noi trebuie sa declaram undeva ca o sa fie sediul in casa noastra? Platim ceva in plus la imozil sau o taxa anume?
Buna ziua,

Sunt in saptamana a 11a sarcinii si am niste probleme de sanatate. Medicul ginecolog mi a dat o scrisoare medicala care recomanda repaus si mi a spus ca trebuie sa stau in pat in toata perioada sarcinii. Am vorbit cu HRul si mi au spus ca au comunicat toate informatiile la medicina muncii si asteptam un raspuns. Momentan sunt in CO medical pana pe 4 decembrie inclusiv, fiindca am fost internata. Dar de pe 5 decembrie, nu prea stiu cum sa procedez. Am incercat sa citesc legea dar fiindca sunt cetatean strain nu prea inteleg. Puteti sa imi spuneti va rog pasii pentru a obtine CO cu risc maternal?

Va multumesc.