avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiursachi

Activitate mihaiursachi

O matusa de-a mea are 7,5 ha teren arabil In Ulmeni. A fost dar in exploatare la o Asociatie agricola din localitate. Abia acum am aflat ca din anul 2015 aceasta s-a transformat in societate comerciala s.a. Matusa mea are din dec 2021 contract de arendator. Mai poate depune acte la APIA sa primeasca carnet de rentier sau este prea tarziu? Am vazut ca ar fi trebuit sa depuna pana in 2009, numai ca Curtea constitutionala a abrogat acea OUG ce stabilea aceasta conditie.
Ministerul Educatiei prin Ordinul 5870 din 22.12.2021 a criteriile de acordare a burselor, incepand cu sem 2 an scolar 2021-2022. Am o neclaritate privind acordarea bursei de ajutor social prin lit d.
La art. 14. pct.1 lit d) elevi din mediul rural, care sunt scolarizati intr-o alta localitate, intrucat nu au posibilitatea sa studieze intr-o unitate de invatamant din localitatea de domiciliu.
Intreb daca toti elevii din mediul rural ce nu au unitate de invatamant lieal si profesional in localitatea de domiciliu sunt eligibili pentru acest tip de bursa. Am inteles ca cei ce au bursa ”Bani de liceu” si ”Bursa profesionala” nu pot primi. Ordinul nu spune nimic ce alte conditii trebue indeplinite: venit/membru familei, situatia scolara ( promovabilitatge, absente, nota la purtare).