avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate Antonia20

Activitate Antonia20

Răspuns la discuția Accident munca
Iar din franta avem doar actele pe care i le-au dat la externare in rest nu avem nimic...factura nu a ajuns..
Răspuns la discuția Accident munca
Am aflat si noi ca nu trebuia sa semneze.dar a fost prea tarziu.iar caietele acelea de ssm si psi l-au pus sa le semneze deoarece trebuia sa stea 2-3 luni plecat din tara...
Răspuns la discuția Accident munca
Firma a declarat la itm accidentul din noiembrie de cand s-a intamplat.dar au promis ca ne mai ajuta si acum s-au razgandit...au venit cu cineva de la itm din resita sa semneze protectia muncii si l-a pus pe sot sa dea o declaratie sa spuna cum s-a intamplat...mentionez ca psi si ssm erau semnate pe 3 luni de la data angajarii...
Discuție Accident munca
Domnul avocat sotul meu lucra pe tir la o firma din resita din 3.11.2017 si pe 24.11.2017 in timp ce era la incarcare s-a urcat sa trega prelata la tir si a alunecat...a fost chemata ambulanta la firma din franta si i-au pus diagnosticul de luxatie rotula.l-au tinut 3 zile in spital in franta si i-au pus un fixator extern iar knd i-au facut externarea ai zis k o sa ne vina acs pe adresa lui factura de 3000€.mentionez k nu a ajuns factura la noi...si el nu a avut asigurare internationala si nici firma nu ai facuse..cine trebuie sa plateasca asigurarea knd o sa ajunga???si inca ceva..de atunci pana in prezent nu am primit niciun ban pe medical si la o sapt dp ce a ajuns in tara ..angajatorul a venit la noi si i-a semnat fisa postului.atunci au promis k o sa ai dea 500€sa il ajute cu operatiile care o sa urmeze...dk ai dam in judecata avem sansa sa castigam??am inteles k o sa ne coste ceva bani si avocatul...precizez ca am mers la bucuresti la spitalul colentina unde i-au dat jos fixatorul extern si i-au pus o orteza si in functie de rmn urmeaza iar o operatie sau doua de ligamente dp ce se recupereaza muschiul la 2-3 luni...deci un an de zile nu poate munci..putem sa cerem si daune??
Sotul meu este sofer de tir la o firma din resita din data de 3.11.2017.in franta in timp ce era la incarcare s-a urcat sa desfaca prelata tir-ului si s-a tinut de o bara care s-a rupt.el a cazut si i-a sarit rotula ..a fost chemata ambulanta si l-au operat in franta.nu am stiut de cardul european si la 3 zile dp ce l-au externat i-a zis k o sa ne vina factura in valoare de 3000€..nu stim dk angajatorul o sa plateasca factura...ce ne sfatuiti??in caz k nu plateste sa il dam in judecata sa-i plateasca asigurarea??