avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate Veruska

Activitate Veruska

La data de 22.02.2016 cand am intrat in concediu crestere copil ( deci contractul de munca s-a suspendat) mai aveam de efectuat 12 zile din concediul legal de odihna aferent anului 2015.
La 16.10.2017 mi-am reluat activitatea si la un moment dat am solicitat zile de concediu din cele ramase din 2015. Am primit raspuns ca acele zile trebuiau efectuate pana la 01.07.2017 si, prin urmare, le-am pierdut.
Intrebarea este: cum sa efectuez eu zilele acelea de concediu daca eram in concediu crestere copil, daca aveam CIM suspendat? Si cum adica sunt pierdute? Este corect raspunsul lor?
In cererea pentru acordarea stimulentului de insertie s-a completat la rubrica sotului faptul ca nu a realizat venituri si am depus si adeverinta de la Finante precum ca nu a realizat venituri in anul 2015.
La data nasterii copilului ( 17.12.2015) tatal nu avea dreptul de a solicita concediu crestere copil si prin urmare nu era obligat nici la efectuarea acelei luni obligatorii. ( in anul 2015 nu a realizat venituri, deci nu a realizat venituri in cele 12 luni din anul anterior nasterii copilului). Apoi a venit modificarea din 01.07.2016, care stabilea ca aveai dreptul de a cere concediu crestere copil si indemniatie daca realizai venituri 12 luni in ultimele 24 anterioare nasterii copilului.
Cert este ca am solicitat stimulent de insertie de la data de 16.10.2017 ( cu 62 de zile inainte ca si copilul sa faca 2 ani) si m-am trezit ca prin decizia emisa de AJPIS mi-a fost taiata o luna ( presupun ca cea in care trebuia ca tatal sa stea acasa).
Intrebarea mea este daca s-a facut aplicarea corecta a legii, avand in vedere faptul ca, ma repet, la data nasterii copilului, avand in vedere prevederile legale, tatal nu avea dreptul / obligatia de a solicita concediu? Sa inteleg ca legea aceasta s-a aplicat retroactiv?