avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Danellaa

Activitate Danellaa

Răspuns la discuția proces verbal
multumesc
Răspuns la discuția proces verbal
unde pot contesta certificatul in instanta sau sa ma duc la politie si sa depun contestatie ?
Discuție proces verbal
am primit de la procuratura,un proces verbal de aducere la cunostiinta a calitatii de inculpat intr-un dosar penal de loviri si alte violente,in care scrie ca partea vatamata si-a scos certificat medico-legal suferind leziuni ce ar fi putut fi produse prin lovire cu un corp dur,dandu-i-se 6-7 zile de ingrijiri medicale,intrebarile sunt:ce pedeapsa pot primi si daca pot contesta certificatul in instanta,inainte de calitatea de inculpat,am avut calitatea de suspect,de ce s-a schimbat denumirea de la suspect la inculpat,in urma aducerii procesului verbal de la procuratura.mentionez ca partea vatamata nu are nicio urma pe fata,a fost impins si a cazut pe spatiul verde in urma careia si-a pierdut cunostiinta,singurul martor fiind concubina mea.va multumesc.
se poate un raspuns,va rog frumos,multumesc.
in situatia in care eu ca martor si concubinul meu ca suspect,am spus ca victima ne datora o suma de bani,iar concubinul meu a venit la mine la locul de munca,fiind un bar,persoana vatamata se afla si ea in local,a iesit dupa concubinul meu,instigandu-l la scandal si vrand sa il loveasca,iar concubinul meu s-a ferit si l-a impins,el lesinand,luandu-si 7 zile de ingrijiri medicale,ce pedeapsa risca concubinul meu sau care ar fi suma ce se poate solicita ca si daune morale si daca tot concubinul meu va fi tras la raspunderea de a platit cheltuielile judiciare.va multumesc.
vreau un rspuns concret la situatia prezentata mai sus,multumesc.
noi am spus ca partea vatamata ar fi iesit dupa el afara,tipand dupa el si oprindu-l la o discutie,in care el la un moment dat a vrut sa il loveasca pe concubinul meu,acesta din urma s-a ferit si l-a impins,iar el a cazut jos,momentan el este incadrat ca si suspect,dosarul ducandu-se la judecatorie,partea vatamata nu va fi trasa la raspundere din cauza faptului ca el ne datora o suma de bani rezultata in urma unei inselatorii?vreau sa stiu mai excat ce pedeapsa se poate aplica in acest caz concubinului meu,el fiind instigat?si daca se pot impartii cheltuielelile de judecata intre partea vatamata si concubinul meu?va multumesc.
pai a fost trimis la judecatorie cu incadrare de suspect,dar am zis ca parte vatamata s-ar fi dus dupa el,instigand la scandal,vrand sa ii dea un pumn,iar concubinul meu,ferindu-se si inpingandu-l,dar nu se are in vedere si faptul ca el datoria aceasta ar fi avut-o la mine din urma unei inselaciuni ?
cam despre ce suma s-ar putea vorbi in cazul de fata?concubinul meu este numit suspect momentan,nu inculpat,iar persoana vatamata l-a provocat.