avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate simt1809

Activitate simt1809

Discuție Marire pensie
Buna ziua,
Buna ziua,

Sunt pensionara din 2015, am o pensie de 533 lei, dar obtin indemnizatia de 704 lei. As dori sa stiu daca exista posibilitatea sa imi maresc pensia contribuind cu plati suplimentare astfel incat pensia sa depaseasca indemnizatia de 704 lei? Daca se poate, ma puteti directiona asupra pasilor pe care ii pot urma?

Va multumesc anticipat,
Ionescu Elena
Casa a fost construită fara sa se respecte proiectul. In proiect, nu era specificat sa ne lipim de unitatea militara, ci sa lăsăm o distanta, lucru ce nu l-am respectat.
Avem autorizație de construcție de la primărie. După ce am primit-o am inceput sa construim.
Buna ziua,

Bunica mea detine in Bucuresti, sector 5, o casa cu parter si un etaj, construita in 2001. Partea din fata a casei este lipita de terenul unitatii militare, asa cum sunt toate casele din acea zona.
Anul acesta am demarat procedura de cadastru si intabulare pentru a putea vinde casa, insa am fost informati ca vila este contruita ilegal pentru ca are spatele casei lipit de unitatea militara din zona.

Stiti cumva ce solutii ar exista astfel incat sa putem realiza cadastru si intabularea, si sa putem vinde casa?

Va multumesc anticipat,
Simona Tanase