avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate Marius3120

Activitate Marius3120

Răspuns la discuția Dropshipping
Va multumesc pentru raspuns,Ati putea va rog frumos sa-mi dezvoltati ideea de"stabilirea temporara a sediului social la avocat".Ce presupune mai exact aceasta varianta ?
Discuție Dropshipping
Vreau sa-mi deschid un magazin online si sa vand folosind metoda dropshipping.Vreau sa stiu care sunt demersurile pentru a practica aceasta activitate legal.Stiu ca trebuie sa-mi deschid firma PF sau SRL,dar este necesar sa am si sediu,adica eu nu o sa am stocde marfa si ma gandesc ca sediul ar putea fi la mine acasa,problema este ca eu stau in chirie.Daca poate cineva sa-mi explice cum sta treaba in aceasta situatie as fi foarte recunoscator.Va multumesc aniticipat!
Cornel Vasile a scris:

Reiterez:
Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza. (art.29 alin.4 C.mun.)

Astfel, art. 29 alin. (4) din Codul muncii limiteaza posibilitatea angajatorului de a obtine informatii despre candidat de la fostul angajator al acestuia, instituind necesitatea acordului salariatului si stabilind strict ce informatii poate solicita.

Si daca eu refuz sa le dau acceptul pentru asa ceva,acei angajatori nu si vor pune un semn de intrebare?probabil vor crede ca am ceva de ascuns
Cornel Vasile a scris:

Nu are cum sa va fie dificila o noua angajare.

Va multumesc pentru raspuns!Mie imi era teama ca atunci cand o sa incerc sa ma angajez din nou,acel angajator o sa vada ca mi s a desfacut contractul cu indisciplinat si din cauza acestui fapt o sa ma refuze
Deci sa inteleg ca daca voi dori sa ma angajez din nou peste 2-3 luni nu mi va fi mai dificil decat daca nu mi s ar fi desfacut acest contract?
Buna ziua,am 20 de ani si m am angajat pentru prima data intr un call center.Dupa 2 luni mi s a desfacut contractul de munca cu indisciplinat pentru o abatere disciplinara.Pe viitor acest lucru poate insemna un impiediment in a ma angaja in alta parte?Viitorii angajatori vor stii acest lucru?Mentionez ca eu imi depusesem demisia cu o zi in urma si eram in perioada de preaviz