avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate barjovanu

Activitate barjovanu

Lucrez la un Spital orasenesc ca asistent medical principal la Camera de garda.In afara de sporul de vechime si sporul de ture nu primesc niciun alt spor,in timp ce colegii mei de pe sectii,din tot spitalul, primesc un spor in plus de 15%.Jurista Spitalului ne-a argumentat ca nu primim acest spor deoarece in ord. 721/2005 al ministrului sanatatii primesc acest spor numai cei din CPU(Compartiment Primiri Urgente) si UPU(Unitate Primiri Urgente) iar notiunea de Camera de garda nu este mentionata,dar noi rezolvam aceleasi urgente ca si la CPU sau UPU,venind in contact cu tot felul de boli(TBC,HIV-SIDA,Hepatita,accidente...etc.) Va rugam sa ne spuneti daca meritam acest spor si daca da,cum trebuie procedat. Mentionez ca in judet exista un alt Spital orasenesc in aceeasi situatie,iar colegii mei de la Camera de garda din acel Spital primesc acest spor inca din 2005.
Va multumim.
Am facut plangere impotriva unui PV de contraventie radar 50/Ron amenda si 2 pct penalizare si am trimis 2 dosare:unul la Politie si unul la Judecatoria Iasi sectia civila.Am trimis in 2 locuri ca sa fiu sigur ca va fi inregistrat,desi trebuia doar la Judecatorie.Pt dosarul de la judecatorie s-a judecat in 6 martie a.c. la care am fost prezent si PV de contraventie a fost anulat pt gresirea numelui contravenientului(gresirea echivaland cu lipsa lui) cu recurs in 15 zile pt IPJ Iasi(nu cred ca au mai facut recurs) Dosarul trimis la IPJ Iasi s-a judecat in alta data 13 martie a.c.(aici nu am mai fost prezent dar la care am solicitat judecata in lipsa 242 CP) pt aceeasi plangere acum primind alta sentinta total opusa celei dintai...adica mi-a respins plangerea spunandu-se in comunicare ca fapta savarsita retinuta in sarcina mea intruneste elementele unei fapte de natura penala in sensul art.6 par.1 din CEDO(Sic!) deci pt ca am depasit viteza sunt un infractor cu recurs in 15 zile de la comunicarea din 16 mai 2008.Ce trebuie sa fac?

Asadar e vb de doua dosare diferite,judecate la date diferite,aceeasi persoana ,acelasi PV de contraventie,sentinte diferite.
Am contactat o firma de termopane...am incheiat contract si am dat un avans de 3000 lei din 4300 lei. In contract scrie ca in 10 zile trebuia sa-mi execute lucrarea.Desi au trecut 20 de zile,firma respectiva ma duce cu vorba.Am incheiat contract...pt bani mi s-a emis factura si chitanta.Ce ma sfatuiti sa fac?