avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate Blueberry

Activitate Blueberry

Răspuns la discuția Adeverinta vechime pierduta
Mai 2014 - noiembrie 2014 am inteles ca nu mi se aproba dosarul de somaj daca nu am aceasta adeverinta...

Cornel Vasile a scris:

Pentru ce perioada a fost acea adeverinta ?

Buna ziua! Am pierdut o adeverinta de vechime, de acum 4 ani.. asa cred, dar nu-mi amintesc sa fi fost inmanata odata cu decizia. Problema este ca patroana a inchis firma, probabil a si lichidat-o si s-a mutat din localitate, nu stiu exact unde. Am inteles ca aceasta adeverinta imi este necesara la depunerea dosarului de somaj, ca apare perioada lucrata. Mi s-a spus ca as putea merge la ITM sa fac cerere contra- cost sa primesc aceasta adrverinta. Nu stiu daca este adevarat. Sau spuneti-mi care ar fi solutia in situatia data... va multumesc!
Răspuns la discuția Lichidare la zi
Pai si daca sunt nevoit sa plec in strainatate pana la termenul la care imi sunt platiti banii?? Nu exista nimic?? Mi se pare aiurea sa fie platit si salariul si banii pe concediul neefectuat la o luna dupa incetarea contractului de munca
Discuție Lichidare la zi
Buna ziua! Ma aflu in preaviz in urma demisiei. As dori sa stiu in cazul in care fac cerere de lichidare la zi daca angajatorul este obligat sa o respecte sau ramane la alegerea lui. Preavizul se termina la data de 15, cand voi primi banii pe luna precedenta, ramanand perioada 1-15 februarie sa fie platiti luna viitoare la 15 martie. Eu nu am incredere ca ii voi mai primi si as vrea sa stiu daca poate fi obligat sa mi-i dea la incetarea contractului.
Buna ziua! Am o problema cu vecinii mei, mai exact cu vecina, care la 12 noaptea vorbeste la telefon, foarte galagios de nu ma pot odihni. Avem balcon comun separat de geam securizat pe care eu l-am placat cu polistiren in speranta ca voi mai atenua zgomotele facute de familia respectiva. Am dorit sa ridic zid intre noi dar nu am primit acordul lor, desi totul se facea pe banii mei. Problema e ca ea vorbeste la telefon tocmai in acel balcon care practic nu izoleaza fonic ca un perete. Ma trezesc din somn , nu pot dormi circa 30 de min o ora pana termina individa de vorbit, iar apoi nu mai adorm de nervi. Merg ca un zombi la serviciu. Ce as putea face sa inceteze? Sa fac plangere la politie?