Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta vechime pierduta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta vechime pierduta

Buna ziua! Am pierdut o adeverinta de vechime, de acum 4 ani.. asa cred, dar nu-mi amintesc sa fi fost inmanata odata cu decizia. Problema este ca patroana a inchis firma, probabil a si lichidat-o si s-a mutat din localitate, nu stiu exact unde. Am inteles ca aceasta adeverinta imi este necesara la depunerea dosarului de somaj, ca apare perioada lucrata. Mi s-a spus ca as putea merge la ITM sa fac cerere contra- cost sa primesc aceasta adrverinta. Nu stiu daca este adevarat. Sau spuneti-mi care ar fi solutia in situatia data... va multumesc!
Pentru ce perioada a fost acea adeverinta ?
Mai 2014 - noiembrie 2014 am inteles ca nu mi se aproba dosarul de somaj daca nu am aceasta adeverinta...

Cornel Vasile a scris:

Pentru ce perioada a fost acea adeverinta ?

Pentru perioada respectiva,ITM-ul nu va poate elibera adeverinta de vechime.

Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, in registrul general de evidenta a salariatilor.