Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in faliment

Firma la care am lucrat avea sediul in alt oras cu punct de lucru in iasi. Eu mi-am dat demisia cu 2 ani inainte de a intra firma in faliment. La acel moment eu nu mi-am luat adeverinta de vechime. Intrebarea este: eu de unde imi iau adeverinta de vechime?
De la administratorul judiciar sau de la lichidatorul fostului angajator ori de la detinatorul legal al arhivei acestuia veti solicita eliberarea adeverintei de vechime.
Dar de la ITM sau Arhivele nationale ceva de genul nu se poate in caz de nu reusesc sa iau legatura cu respectivi lichidatori?
ITM-ul va poate elibera doar un extras REVISAL, intrucat incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, n registrul general de evidenta a salariatilor, conform HG nr.500/2011, modificata si completata.

Extrasul de Revisal nu se substituie dovezii vechimii in munca.

Arhivele Nationale - Directia Judeteana va poate elibera numai daca arhiva fostului angajator a fost predata acestei institutii.
Am inteles! Multumesc frumos!