avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate adriana.toader92

Activitate adriana.toader92

Buna ziua!

Castig venituri exclusiv din drepturi de proprietate intelectuala. Conform contractului, castig 2979 lei brut. Net, imi intra 2800 de lei in cont. Angajatorul meu plateste impozitul de 10% si mi-a spus ca nici el, nici eu, nu datoram CAS sau CASS pentru ca baza de calcul ar fi venit brut – cota forfetară (40% venit brut), ceea ce m-ar plasa sub plafonul de 22800/24960 (din 2019). Este corect? Am obligatia de a depune vreo declaratie?

Daca vreau sa ma asigur voluntar la sistemul de sanatate ce suma ar trebui sa completez in formular in dreptul rubricii total venit estimat?
Răspuns la discuția Cum sa imi platesc singura CASS?
Daca as vrea sa imi platesc singura si CAS? Aici cum se procedeaza? Care e baza de calcul?
Buna ziua!

Angajatorul m-a platit pana acum cu contract individual de munca si drepturi de autor.

Incepand din septembrie, ma va plati doar pe drepturi de autor, iar salariul va include si o suma pe care eu pot sa o platesc singura ca sa ma asigur in sistemul de sanatate. In sistemul de pensii raman neasigurata.

Anul acesta deja am depus declaratia 600 pentru anul trecut, in care nu am completat nimic la venituri esitmate pe anul curent.

Puteti sa imi spuneti care ar fi pasii ca sa ma asigur singura in sistemul de sanatate, cat trebuie sa platesc pentru asta si cand exact ar trebui sa o fac? Din cate stiu, trebuie sa fac o declaratie rectificativa, dar nu imi e clar daca totul se petrece la ANAF sau trebuie sa inchei si vreun contract cu Casa de Asigurari de Sanatate.

Multumesc!
Ai dreptate, eu apartin de Sectorul 1 si la mine a fost emisa, doar ca nu a ajuns acasa. Deh..Posta Romana....Am reusit sa platesc miercuri, dupa ce am stat la 2 cozi ingrozitor de lungi.
Buna, Andrei! Mie, spre exemplu, nu mi-a ajuns acasa nici pana in ziua de astazi decizia de impunere pentru anul 2015. In decizie se formuleaza asa: 'se plateste in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii prezentei'.

Eu am fost sa platesc din proprie initiativa regularizarea. Ar fi putut sa trimita si ei un email, macar sa stim ca a fost emisa si ca nu a ajuns la noi din varii motive...

Iti recomand sa faci acelasi lucru, eu voi merge zilele astea sa platesc pentru anul 2016, chiar daca nu mi-a ajuns decizia de impunere.