avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Activitate ciobo222

Activitate ciobo222

Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
DUPA 150 DE ANI...Romania si romanii au un nou Cod Civil...Multumesc pe aceasta cale, tuturor celor care au luptat ptr introducerea notiunii de CUSTODIE COMUNA si urez tuturor o viata fericita alaturi de copii!
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
sunt initiatorul acestui subiect , a trecut ceva timp si ma bucur sa revad acest subiect inca aici pe forum...
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
ma bucur ca a luat fiinta o noua organizatie care apara sau incearca sa apere drepturile copilului si a parintelui de sex masculin , sunt incantat sa aud ca robert iahn este ajutat sper eu in folosul copilului sau.e f adevarat ca suntem discriminati si as vrea sa cred ca putem inlatura aceasta discriminare! e f adevarat ca in unitatile spitalicesti nu esti internat alaturi de copilul tau pe considerente sexuale de parca daca esti barbat nu esti om! am simtit si asta pe propria piele in aceasta vara! asa ca nu exista decat o solutie, acea de a continua lupta cu sistemul pt ca el este cel vinovat la urma urmei ! chiar daca reusesti sa ti convingi f sotie ca esti parinte la fel ca si ea, nu vei reusi sa i convingi si pe ceilalti pt ca asa e mentalitatea! fac o supozitie sinistra! ce s ar intampla daca sa presupunem mama copilului moare ? cum s ar simti acel copil daca sa presupunem esti doar un tata ce si plateste pensia alimentara si nu mai ai legaturi afective cu el??? sau poate nici in cazul asta nu ti ar fi incredintat???
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
psihologic ar trebui sa fie evaluati si ajutati si parintii ca sa se poata debarasa de neintelegerile ca soti, neintelegeri ce au dus la divort astfel incat copilul sa sufere cat mai putin in urma divortului la care el nu a avut nici o participare! totusi repet , eu cred ca nu este f cunoscuta idea de custodie comuna pt ca nu vad nici un motiv de ingrijorare din partea doamnelor , a mamelor daca ea s ar aplica!
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
INTREBARE! VA ROG SA IMI RASPUNDETI! IN 2008 GRADINITZA ESTE OBLIGATORIE DE LA VARSTA DE 3 ANI??? in cazul unui divort singurul care este nedreptatit este copilul! lupta noastra , a parintilor, a societatii, a tuturor celor care se implica intr un caz unde se pune in joc soarta si viata unui copil ar trebui sa fie cat mai umana cat mai aproape de adevar! cu drag sorin!
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
|| PRIMA PAGINA || DEZVALUIRI || ACTUALITATE || EVENIMENT || DIVERSE || CULTURA || AGENDA ZILEI ||
|| ANUNTURI || PUBLICITATE || REDACTIA || ARHIVA ||

ACTUALITATE



Dar din dar se face rai

Au pus mAna de la mAna ca sa faca niste copii fericiti



Vasilica ICHIM

ichim@gvj.ro

Sorin Ciobotar, un simplu cetatean al municipiului Petrosani, s-a gândit ca de sarbatori sa faca un gest frumos pentru tinerii care au o situatie mai dificila. A adunat in acest scop jucarii si dulciuri pe care le-a donat Centrului de Zi “Sufletel” si claselor speciale de la Scoala “I.G.Duca”. “Am gasit o adresa de web unde era specificat ca se pot face donatii pentru copiii cu probleme din Bucuresti. M-am gândit ca si noi avem aici copii cu probleme si ca le-ar prinde bine un mic ajutor. Am contactat mai multi oameni pe internet si am strâns jucarii si dulciuri. Au fost sapte persoane care au hotarât sa ma ajute. Sa stiti ca, spre surprinderea mea, acele persoane nu erau dintre cele care au bani. Multi dintre ei sunt someri, dar au simtit ca pot sa faca niste copii sa zâmbeasca si din putinul lor au decis sa ma ajute. Alaturi de ei, au mai fost si oamenii de aici din piata care au pus mâna de la mâna si au adunat dulciuri si jucarii”, a declarat Sorin, vânzator la o taraba in piata centrala.

Intâmplarea a facut ca atunci când cei de la “Sufletel” au venit sa ia cadourile pentru copii, in piata sa fie si Rodica Moater, una dintre donatoare. “Am vrut sa ii ajut in limita posibilitatilor mele. Era bine daca ar fi raspuns pozitiv mai multe persoane pentru ca acesti copii chiar au nevoie de ajutorul nostru. Eu una ma bucur ca am putut sa facem niste copii fericiti”, a declarat donatoarea.

Statul pune bete in roate

In afara de faptul ca aceste gesturi sunt destul de rare, celor care incearca sa faca lucruri frumoase li se mai pun si bete in roate. “Nici nu stiti câte a avut de indurat omul asta pentru ca sa faca un gest frumos. Autoritatile ar trebui sa fie mai deschise. Au venit cei de la garda, i-au luat cadourile si apoi i le-au dat inapoi. Nu se poate asa ceva. Daca statul nu se ocupa de acesti copii, macar sa ii lase pe oamenii de bine sa faca acest lucru”, a declarat una dintre colegele de taraba din piata, care nu a vrut sa-si decline identitatea.




Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
IERI IN PETROSANI orasul in care locuiesc am distribuit catre centre de copii si clase cu dizabilitati prima donatie alaturi de inca cativa oameni care m au inteles! daca la inceput cineva spunea ca nu vede cum as putea ajunge la castiguri materiale acum am reusit sa i arat ca se poate! orice as castiga eu tot spre copii s ar indrepta! nu m am gandit niciodata la propria persoana!eu nu am nevoie decat de dragoste si intelegere!bogat sau sarac tot 5 cafele pe zi voi bea,tot un pachet de tigari sau mai mult voi fuma,tot o data sau de doua ori pe zi voi manca!insa intre aceste lucruri pe care le fac efectiv pt mine nimic altceva decat zambetul copilului meu sau a altui copil nu ma va face sa ma simt fericit! exclud de aici femeile care arata ca pot trece peste partea materiala a lucrurilor! le pot iubii si pe ele:)
imi iubesc copilul la fel de mult ca si dumneavoastra!am si eu lupta mea!ortodoxa si mai putin ortodoxa!fosta mea sotie isi schimba si ea concubinii in functie de posibilitatile lor financiare numai ca la un nivel mai mic,in sensul ca ii schimba loco! asa ca pot lupta mai usor in privinta asta!am inceput aceasta lupta DARUIND! exista si alti copii care au nevoie de tata DACA pe mama nu o intereseaza ce simte copilul meu atunci eu am sa demonstrez ca stiu ce simte atunci cand ma vede!am realizat ieri prima donatie catre centre de copii si clase de copii cu dizabilitati! am fost un om fericit! TOATA LUMEA in cazul unui tata glumeste pe seama paternitatii! asa ca in gluma sau in serios , orice copil poate fi al nostru daca ne gandim ,,filozofic'':)) glumesc bineinteles! DAR eu cred ca asta e cea mai buna lupta in a demonstra ca sunt un tata ce IUBESTE!
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
ma bucur ca lupta mea nu moare! va multumesc tuturor pentru curajul de a va expune viata privata ,problemele si necazurile! as avea si eu un raspuns! cel ce posteaza,cel ce sufera , e normal sa si expuna punctul de vedere intro lumina putin mai accentuata pt a se face inteles! sunt convins ca doamna din america nu se gandea la banii pe care i a dat;( nici pt operatia copilului nici la cadourile pe care le a facut) dar daca nu va spunea de ele toata lumea ar fi sarit pe ea sa o acuze ca poate nu si indeplineste obligatiile de tata actualul sot al dansei! vi a spus femeia ce au facut ei iar voi repede tot cu acuze!!!!!!!fiecare interpreteaza aici f emotional problema! fiecare se gandeste ce repercusiuni ar avea o lege noua in viata personala! PAREREA MEA! NICI O LEGE DIN LUME NU INLOCUIESTE BUNUL SIMT!IAR DRAGOSTEA INVINGE SI LEGEA!dar pt asta e nevoie de f multa munca si uneori desi e incorect de o lupta marsava cu oamenii marsavi!
multumesc mult!