avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Activitate Maria G.

Activitate Maria G.

Buna seara! Am nevoie de o informatie : in situatia in care sotul meu a lucrat cu multi ani in urma la "MOBILA BANATULUI" Timisoara si avem nevoie de o adeverinta de vechime in munca pentru dosarul de pensionare, desi este trecuta in cartea de munca activitatea, oare cum o putem obtine ? Mai mult ca sigur ca aceea societate nu mai exista, cred , fiind vorba de anii '80. Noi nu mai locuim demult in aceea zona a tarii, oare cum putem afla ? Se poate obtine si prin email aceasta adeverinta ? Va multumesc!
Buna ziua, si eu am aceeasi problema cu cei de la Aegon. Urmeaza sa vorbesc cu functionarul bancii sa aflu mai multe detalii.
Va multumesc pentru raspuns!
Pensie de drept
As dori sa stiu daca un barbat de 60 ani poate beneficia de pensie anticipata daca are o vechime in munca de 20 de ani.
Buna ziua, am doua intrebari:
1. O persoana care este pensionata in Romania poate sa lucreze ca zilier in Germania fara sa ii fie afectata valoarea pensiei pe care o ia de la statul roman?
2. Angajatorului german i se percepe un impozit mai mare pentru un astfel de angajat comparativ cu un angajat care nu figureaza cu niciun venit in Romania?
Va Multumesc!
Buna ziua,am si eu 2 intrebari :
1-O persoana pensionata in Romania poate sa lucreze in Germania cu contract de munca ca zilier, fara sa ii fie afectata pensia pe care o ia de la statul roman ?
2-Angajatorului german i se percep impozite mai mari daca prsoana respectiva este pensionata in tara comparativ cu o persoana care nu figureaza cu un venit realizat in Romania?
Va Multumesc!