Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Pensionar in Romania, zilier in Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Pensionar in Romania, zilier in Germania

Buna ziua, am doua intrebari:
1. O persoana care este pensionata in Romania poate sa lucreze ca zilier in Germania fara sa ii fie afectata valoarea pensiei pe care o ia de la statul roman?
2. Angajatorului german i se percepe un impozit mai mare pentru un astfel de angajat comparativ cu un angajat care nu figureaza cu niciun venit in Romania?
Va Multumesc!
Maria G., utilizator
Puteti munci in Germania fara sa va fie afectata pensia din Romania.

Nu cunosc legislatia germana. Ca urmare, nu stiu ce impozite si contributii se vor plati acolo.
NU ar fi lipsit de interes sa stim in concret si despre ce fel de pensie este vorba in aceasta discutie.
Pensie de drept
Va multumesc pentru raspuns!