avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Pensionar in Romania, zilier in Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Pensionar in Romania, zilier in Germania

Buna ziua, am doua intrebari:
1. O persoana care este pensionata in Romania poate sa lucreze ca zilier in Germania fara sa ii fie afectata valoarea pensiei pe care o ia de la statul roman?
2. Angajatorului german i se percepe un impozit mai mare pentru un astfel de angajat comparativ cu un angajat care nu figureaza cu niciun venit in Romania?
Va Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 1 Ianuarie 2018
Maria G., utilizator
Cel mai recent răspuns: Maria G. , utilizator 19:37, 1 Ianuarie 2018
Puteti munci in Germania fara sa va fie afectata pensia din Romania.

Nu cunosc legislatia germana. Ca urmare, nu stiu ce impozite si contributii se vor plati acolo.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU ar fi lipsit de interes sa stim in concret si despre ce fel de pensie este vorba in aceasta discutie.
Pensie de drept
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionar in romania,zilier in germania Maria G. Maria G. Buna ziua,am si eu 2 intrebari : 1-O persoana pensionata in Romania poate sa lucreze in Germania cu contract de munca ca zilier, fara sa ii fie afectata ... (vezi toată discuția)
Munca in strainatate stancea stancea am lucrat in germania din anul 2006 cite 6 luni an am acumulat 5ani lucrati continuu adica 60luni impozitate pot beneficia de pensie?eu am virsta de 33ani stima (vezi toată discuția)
Detasare personal in germania crystyna2000 crystyna2000 cazul este urmatorul: firma din Romania doreste detasarea de personal in Germania.In acest caz ma intereseaza urmatoarele: -trebuie intocmit act aditional la ... (vezi toată discuția)