avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate ocyN

Activitate ocyN

Buna ziua,
Fac parte din comitetul executiv al unei asociatii de proprietari nou infiintata careia dezvoltatorul refuza sa-i predea cartea tehnica a cladirii si tot ce tine de buna functionare a condominiului.(ex. declaratii privind renuntarea la contractele de utilitati, spatiile comune).
Dupa 3 luni de la infiintare am reusit sa facem contract de mentenata pentru lift si curatenie urmand sa intocmim listele de intretinere cu cheltuielile pe care le avem in momentul acesta si cele hotarate prin sedinta AG.
In condominiu, exista o parcare subterana formata din 158 locuri de parcare din care doar 38 sunt detinute de proprietari cu act de vanzare cumparare, restul apartinand dezvoltatorului neserios. Aceasta parcare nu are autorizatie ISU, sistemele privind incendiile nu sunt functionale (ex.furtunuri lipsa la hidranti).
Intrebarea mea: Mentenanta parcarii este obligatia asociatiei de proprietari? Ne puteti indica o legislatie (alta decat L.196) care sa ma ajute in luarea unei decizii?
Va multumesc mult!
Da, contractul este incheiat intre dezvoltator si fiecare proprietar in parte.
Nu exista nici o restrictie privind aderarea la asociatie sau vreun articol anume in care sa scrie ca eu, proprietar, ma oblig sa platesc pentru vecinu' restantier pt ca, astfel, sa pot face parte dintr-o asociatie.
Avem un subarticol, in care scrie foarte clar:
"(l) someaza restantierii la plata cheltuielor comune si aplica procedura de recuperare a restantelor cu penalitati aferente".
Daca este necesar, luni va pot atasa contractul scanat.

Va multumesc mult!
Buna ziua,
Dorim sa infiintam asociatia de proprietari. De la primul apartament vadut si pana in momentul de fata, de administratia blocului se ocupa dezvoltatorul Vista Rezidential srl, cu care am semnat, cu totii, un contract de administrare. Din ce sustin cei din administratia actuala, datoriile restantierilor sunt uriase.

In conditiile in care in contractul de management administrativ, incheiat cu dezvoltatorul, acesta se obliga la recuperarea datoriilor de la restantieri, doresc sa stiu daca aceste sume trec in obligatia noii asociatii de proprietari? Mentionez ca acest dezvoltator nu a facut, niciodata, nici un dmers legal pentru recuperarea datoriilor de la restantieri.
Va multumesc anticipat pt. raspuns!