avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Activitate ma_ri_a

Activitate ma_ri_a

Buna ziua,
Doresc sa fac succesiunea dupa bunici in instanta si am urmatoarele intrebari:
- se poate deschide actiune in instanta si in alt judet decat cel in care au locuit bunicii?
- ce taxe si tarife sunt de platit in instanta?
- cate luni/ani poate dura pana la finalizare daca unii refuza sa vina in instanta.
Multumesc.
legea in Romania se face dupa bunavointa angajatorului?!...adica el refuza sa elibereze cu rea credinta adeverinta si apoi tine de bunavointa lui sa respecte legea?!...
Stiu. Eu intreb in ce baza este angajatorul obligat sa plateasca un concediu medical depus dupa data de 5 ale lunii urmatoare? Multumesc.
Buna ziua, angajatorul refuza sa elibereze adeverinta pt obtinerea concediului medical. In ce baza poate fi obligat angajatorul sa achite concediul medical daca este depus dupa data de 5 ale lunii urmatoare? ITM a fost sesizat si inca nu a raspuns reclamatiei. Multumesc.
Am fost la firma, refuza sa imi elibereze adev medicala, refuza sa imi primeasca o noua cerere si nu vor sa ii dea nr de inregistrare. Ce pot face? Sa ii reclam la ITM? Multumesc.
Actele masinii si cheia sunt la mine. Sa le predau odata cu procesul verbal? Multumesc.
Nu stiu si nici in ce baza. Am anuntat la firma lipsa ei si mi-au spus ca ei au ridicat-o.
Buna ziua, am constata ca masina de servici a fost ridicata din parcarea din fata casei in absenta mea. Ce pot face avand in vedere ca am un contract de utilizare semnat pe acea masina? Multumesc.
Cei de la firma ma acuza de abuz de incredere si insista sa predau instrumentele de servici. Le-am cerut sa inceteze cu hartuirile si sa astepte sa ma intorc la munca. Precizez ca nu folosesc instrumentele de servici in aceasta perioada. Pot face aceasta acuzatie? Multumesc.