avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana16.05

Activitate Adriana16.05

Răspuns la discuția Zile libere parinti
Multumesc
Buna seara,
Imi este neclar daca a fost publicat in monitorul oficial oug 41/2020 prin care zilele libere acordate parintilor in perioada starii de urgenta se acorda pana la sfarsitul semestrului 2 scolar? Sau in baza carei legi publicate se prelungesc? Eu am depus cerere pentru zile libere pe perioada starii de urgenta, inteleg ca trebuie depusa o alta cerere dar nu stiu in baza carei legi? Multumesc
Care este perioada minima de lucru la bugetari pentru a putea primi calificativ pe anul 2019?
Mulțumesc pentru răspuns, fisa medicala este proba eliminatorie înainte de examenul scris. Nu exista temei legal confirm căruia sa amân radiografia după examenul scris, implicit naștere?
Buna ziua, vreau sa ma angajez și sunt gravida in 8 luni. Examenul medical pt angajare /încadrare presupune și radiografie pulmonara ( nerecomandata in sarcina). Imi pot respinge dosarul pentru ca nu se poate eferctua aceasta procedura? In ce baza legală?nu e considerată discriminare ca nu asigura gravidei drepturi egale la angajare? Nu ar trebui sa ofere o alternativa pt radiografie, o alta metoda de investigație? Mulțumesc
Răspuns la discuția Concediu de maternitate 126 zile
Mulțumesc pentru răspuns, dar din ce am citit eu nu - mi pot da demisia in timpul concediului medical ( respectiv prenatal și postnatal) corect? Apoi as vrea sa intru in concediu de creștere copil.
După a 42 zi de la naștere, imi pot depune demisia și apoi ar trebui sa semnez in aceeași zi alt contract de munca? Cererea pt CCC la noul loc de munca când se depune? Legal in 60 zile trebuie sa depun dosarul, dar nu se specifica nimic legat de angajator....

Ce formalitati trebuiesc indeplinite daca doresc sa imi schimb locul de munca? Mentionez ca momentan sunt in concediu de maternitate (prenatal). Ce formalitati trebuiesc indeplinite la vechiul loc de munca?