Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate 126 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate 126 zile

Ce formalitati trebuiesc indeplinite daca doresc sa imi schimb locul de munca? Mentionez ca momentan sunt in concediu de maternitate (prenatal). Ce formalitati trebuiesc indeplinite la vechiul loc de munca?
Depuneti o cerere de incetare a c.i.m., fie cu acordul partilor, fie prin demisie.
Mulțumesc pentru răspuns, dar din ce am citit eu nu - mi pot da demisia in timpul concediului medical ( respectiv prenatal și postnatal) corect? Apoi as vrea sa intru in concediu de creștere copil.
După a 42 zi de la naștere, imi pot depune demisia și apoi ar trebui sa semnez in aceeași zi alt contract de munca? Cererea pt CCC la noul loc de munca când se depune? Legal in 60 zile trebuie sa depun dosarul, dar nu se specifica nimic legat de angajator....
Adriana16.05, utilizator
Cine v-a spus ca nu va puneti da demisia in timpul concediului de maternitate, v-a indus in eroare.

Cererea pentru CCC la noul loc de munca se poate depune imediat dupa angajare.