avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanBvB

Activitate BogdanBvB

Răspuns la discuția Am nevoie de mare ajutor!!!
Deoarece,firma despre care vb, activeaza in judetul cluj,iar firma este inregistrat la ORC in jud Maramures.

In speranta ca ma puteti lumina putin,va scriu mai jos cateva probleme la care nu ma descurc :

- Daca el nu e de acord cu suma pe care i-o propun eu,ce se mai poate face ca el sa paraseasca firma?
- De ce documente semnate de el sunt nevoie pt ca el sa paraseasca firma?
- De exemplu, sa zicem ca el nu doreste sa semneze nici un act, eu pot sa ies in firma si fara consimtamantul lui?
- Sediul social al firmei este pe adresa mea,daca eu ies din firma, automat sediul social se schimba pe adresa lui sau nu?

Multumesc.
am o intrebare : Ce trebuie scris sau mentionat intr-o hotarare AGA (cu 2 asociati 50 -50 , amandoi administratori) pt o cedare de parti sociale de la unul la altul, deoarece unul dintre ei doreste sa plece. va rog ajutati-ma cat mai rpd posibil


Cu respect , Bogdan Bura
Buna ziua,
Va scriu cu o problema delicata pt mine.
In urma cu 6 luni am infiintat o firma alaturi de X.fiind cunoscut de al meu l-am luat alaturi de mine,el neavand bani.precizez ca nu a pus nici un ban niciodata de la el.Acum in urma unor neintelegeri el imi cere o suma de bani...destul de mare...ca sa plece din firma.totusi in urma unor negocieri e posibil sa ma inteleg cu el la o suma mai mica de bani pe care sa i-o dau in schimbul cedarii celor 50 % din sociatete.problema e ca amandoi suntem administratori.Ce trebuie sa fac sa rezolv problema asta?m-am documentat si am inteles ca am nevoie de urm acte:
- Hotararea AGA
- Contract de cesiune parti sociale
- Act Constitutiv actualizat
- Formularele tipizate de la ONRC.

Acum marea mea problema e ca nu gasesc nici un model din cele mentionate mai sus sa le descarc pt a i-i le putea da pt a le semna.
Daca careva aveti asa ceva,va rog tare mult ajutati-ma.

Cu respect, bogdan bura #-o
Buna ziua oameni buni.Poate s-a mai vb despre asta pe aici dar credeti-ma ca am citit tot si nu mi-am putut face o idee.eu am o firma de constructii in cu care activez pe teritotiul a doua tari,spania si portugalia.acum m-ar interesa sa imi fac o agentie imobiliara in romania,dar nu stiu mare lucru despre asta.daca cineva ar fii dispus sa imi scrie pasii ce trebuie indepliniti(adica,acte necesare,autorizatii,ce ocupatie trebuie sa aiba personalul)as fii dispus sa si ii platesc o suma de bani pt aceste informatii complete.va multumesc.salutari,Bogdan Bura