avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Activitate ipatejohn

Activitate ipatejohn

Răspuns la discuția obtinere custodie la tata
Conteaza Femeia cu care stau acum nu suntem cu acte?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati putea avea sanse daca va judecati bine.

Buna ziua, am avut o relatie de 8 ani fara casatorie, si a rezultat o fetita care are 7 ani, fetita a stat mai mult la bunici din cauza serviciului, am fost amandoi plecati in alt oras, acum 3 ani am plecat amandoi un an in afara tari la munca, pentru un an, dupa care ne-am intors dar ne-am si desparit, domiciliul nostru fiind la parintii ei. Acum suntem tot in afara la munca si eu si ea, copilul fiind cu parintii ei, insa nu pot sta cu copilul in concediu pentru ca ii este bagat in cap lucruri rele despre mine, si vrea sa stea cu mine numai in oras la ea, mentionez ca stau in alt oras. Din cauza asta vreau sa obtin custodia copilului, eu acum mi-am facut alta familie, sotia fiind insarcinata. Am loc de munca in afara permanent, insa daca nu pot sa obtin custodia din cauza ca sunt in alta tara, mama copilului fiind in aceeasi tara cu mine, sunt dispus sa ma intorc in romania mai devreme, ceea ce nu pot spune si despre mama ei.
Discuție Procura minor
Buna ziua, sunt despărțit și avem un copil, eu stau in uk, de asemenea și fosta, și vrea procura pentru copil sa o aducă aici in vacanța, însă adevarata intenție e sa sa rămână cu copilul aici, ceea ce nu sunt de acord, pentru ca eu o sa ma întorc in țara peste o perioada. Dacă ea îmi da procura sa o aduc, și sta pe perioada vacantei de vara, exista vreo posibilitate ca apoi ea sa nu mai vrea sa mi-o dea înapoi, și sa poată sa o țină aici? Trebuie consultate și legile din uk? Sau mai bine sa nu o aduc deloc? Menționez ca nu am fost căsătoriți cu acte, însă copilul e pe numele meu.