avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTINA FREEMAN

Activitate CRISTINA FREEMAN

Am citit toate mesajele pe acest subiect. Constat ca Air b&b-istii se comporta acum cum se comportau bisnitarii de valuta acum 30 de ani: daca legea nu e clara pot sa fac ce vreau. Nu e chiar asa. Daca vrei sa faci ce vrei ia-ti o casa sau un hotel unde tu comanzi tu executi. Intr-un bloc sau un imobil cu mai multe apartamente trebuie sa tii cont de ceilalti. Daca tu sau cei carora le inchiriezi creaza situatii neplacute ( galagie,mizerie etc) esti direct raspunzator de tulburare de posesie , art.256 cod penal. Deci mai incet cu nepasarea si nesimtirea fata de vecini. Vreti sa faceti bani, f bine. Dar nu pe nervii si linistea celorlalti.
Multumesc pentru raspuns

SOS1000 a scris:

Nu mai puteti , trebuia sa faceti o procura unei persoane care sa va reprezinte si sa cumpere in numele d-voastra . Acum parintii va pot dona o cota din casa iar daca nu sunteti singura mostenitoare ar fi bine sa faceti un contract de imprumut cu ei pentru banii trimisi pentru a evita eventualele probleme viitoare . Va poate ajuta un notar cu alte detalii .

Buna ziua. Le-am trimis parintilor bani din strainatate pentru a-i ajuta la cumpararea unei case. Ei au pus 55% si eu 45%. Pe acte figureaza doar ei, caci nu am putut veni in tara pentru a semna acte. Cum pot rectifica actelw astfel incit sa figurez si eu ca proprietar cu procentul mentionat mai sus? Multumesc
Am intrerupt pt cresterea copilului intre 1986 si 1990. Am ramas angajat dar fara a fi platita salariu. Se considera acesti ani ca vechime in munca pt stabilirea pensiei?
Multumesc din suflet. Multa sanatate va doresc
Va rog sa ma lamuriti daca perioada de 3 ani si 2 luni ( noiembrie 1986-ianuarie 1990) mi se considera vechime in munca in conditiile in care contractual de munca mi-a fost suspendat "pentru cresterea copilului". Cartea de munca a ramas la angajator, aveam calitate de angajat dar nu primeam salariu. In ianuarie 1990 am inceput serviciul la alta unitate si mi-am mutat cartea de munca de la unitatea veche la cea noua.
Daca pun intr-un cont in Romania banii obtinuti din vizarea unui imobil obtinut ca mostenire platesc si dobinda si CASS? Am dubla cetatenie si nu realizez venituri in Romania