avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate rob345

Activitate rob345

Buna ziua,

Din pacate la alegerile prezidentiale am votat in alt judet, nu cel de resedinta. Mentionez ca nu am votat de 2 ori !
Acum 2 ani am fost chemat ca marton la parchet pentru un dosar de fraudarea alegerilor. Am fost pus sa dau speciment de semnatura din care procurorul mi-a spus ca nu crede ca o sa fiu chemat la judecata ca martor ca sunt foarte multi.

Recent am primit urmatoarea citatie, Ma poate lamuri cineva ce inseamna asta ?

"In conformitate cu prevederile art 260 si 261 din Codul de procedura penala, va instiintam ca la data de...... ora... am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a solutiei in cauza ce formeaza obiectivul dosarului penal cu nr ...... al Parchetului de pe langa Judecatoria Giurgiu cu sediul in Strada Bucuresti, NR. 57, OraS Giurgiu
Va comunicam ca in termen de 5 zile de la fisarea prezentei, dar nu mai mult de 10 zile, sunteti in drept sa va prezentati la sediul Parchetului de pe langa Judecatoria Giurgiu, pentru inmanarea actelor de procedura, in zilele lucratoare, intre orele 8-14
De asemenea, mentionam ca in cazul in care nu va prezentati pentru comunicarea actelor de procedura, in termenul indicat mai sus actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen."

Multumesc pentru raspuns, locul de parcare este identificat si nominalizat.
Buna ziua,

Am achizitionat recent un apartament intr-un ansamblu rezidential nou contruit in Bucuresti. Pe langa apartament am achizitionat si un loc de parcare.

Din pacate locul de parcare a venit cu o simpla declaratie de utilizare si nu cu un contract de vanzare cumparare. In declaratie scrie: "Declar ca sunt de acord cu utilizarea in mod exclusiv si corespunzator a lotului de parcare nr. ..... conform schitei..... De asemenea, intelegem si suntem de acord cu modul de dispunere al locurilor de parcare, reprezentate in schinta nr.2.
Sunt de acord si imi asum responsabilitatea ca in situatia instrainarii imobilului de mai sus sa instiintez viitorul proprietar cu privire la regulamentul de utilizare al locurilor de parcare. "

As dori sa precizez faptul ca declaratia a fost legalizata in fata notarului.

Problema este ca unii vecini pretind ca locurile de parcare sunt spatii comune si se pot folosi de parcare cu toate ca nu au achizitionat nici un loc de parcare.

As dori sa stiu daca ma pot adresa politiei locale in cazul in care locul de parcare este ocupat si daca vor lua in considerare acea declaratie de utilizare.