Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie Utilizare Loc de Parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie Utilizare Loc de Parcare

Buna ziua,

Am achizitionat recent un apartament intr-un ansamblu rezidential nou contruit in Bucuresti. Pe langa apartament am achizitionat si un loc de parcare.

Din pacate locul de parcare a venit cu o simpla declaratie de utilizare si nu cu un contract de vanzare cumparare. In declaratie scrie: "Declar ca sunt de acord cu utilizarea in mod exclusiv si corespunzator a lotului de parcare nr. ..... conform schitei..... De asemenea, intelegem si suntem de acord cu modul de dispunere al locurilor de parcare, reprezentate in schinta nr.2.
Sunt de acord si imi asum responsabilitatea ca in situatia instrainarii imobilului de mai sus sa instiintez viitorul proprietar cu privire la regulamentul de utilizare al locurilor de parcare. "

As dori sa precizez faptul ca declaratia a fost legalizata in fata notarului.

Problema este ca unii vecini pretind ca locurile de parcare sunt spatii comune si se pot folosi de parcare cu toate ca nu au achizitionat nici un loc de parcare.

As dori sa stiu daca ma pot adresa politiei locale in cazul in care locul de parcare este ocupat si daca vor lua in considerare acea declaratie de utilizare.
Termenul utilizat de dv "achizitionat" probeaza ca ati obtinut dreptul de utilizare loc parcare auto,fara insa a detine calitatea de concesionar sau proprietar al locului respectiv
Atat timp cat dezvoltatorul /constructorul nu intelege sa individualizeze locurile de parcare,
acestea pot fi utilizate de catre orice persoana interesata care nu are de unde sa cunoasca cui a fost atribuit spre utilizare provizorie locul de parcare
Daca in declaratia de utilizare este concret identificat locul de parcare,discutati cu dezvoltatorul/constructorul sa permita fie semnalizarea sau nominalizarea utilizatorului locului de parcare
Multumesc pentru raspuns, locul de parcare este identificat si nominalizat.
rob345 a scris:
As dori sa stiu daca ma pot adresa politiei locale in cazul in care locul de parcare este ocupat si daca vor lua in considerare acea declaratie de utilizare.

Daca este terenul dezvoltatorului sau in coproprietate fortata cu ceilalti proprietari, adica proprietate privata, si nu publica, politia locala nu poate face ordine in curtea respectiva.