avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate ioanairina43

Activitate ioanairina43

Buna ziua !
As dori sa stiu daca pot cere pensionare anticipata , si in ce conditii , daca am 27 de ani de munca .
Va multumesc
Buna ziua !
As dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru casatoria cu un cetatean spaniol ( casatoria se va incheia in Spania ) , si ce procedura trebuie sa urmez .
Va multumesc
Discuție testament
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie : mama mea ( este in viata ) a facut un testament notarial acum cativa ani , in care se imparteau : un teren ( fratelui meu ) , si un apartament ( mie - deoarece acum 15 ani am platit acest apartament - figurez in acte ca girant platitor ) . Acum cateva luni mama mea a vandut terenul si a dat banii fratelui meu . Desi mama mea are 78 de ani , iar terenul figura intr-un testament valabil , notarul la care s-a facut actul de vanzare-cumparare al terenului , nu i-a cerut mamei un certificat medico-legal care sa ateste ca este in deplinatatea facultatilor mintale . Ce act ( eventual notarial ) as putea sa fac , atata timp cat mama este in viata , pentru ca sa imi revina , dupa decesul mamei , apartamentul pentru care am platit ? Ea nu vrea sa-mi faca nici act de vanzare - cumparare , nici de donatie , pentru ca ii este frica ca o voi da afara din casa . II este greu , de asemenea , sa mearga la Institutul medico-! legal pentru certificatul medical pe care , in acest caz , mie notarul mi-l cere , daca vreau sa-mi faca act de donatie sau de vanzare-cumparare .
Sa-i ceara fratelui meu o declaratie ca si-a primit banii si nu mai are nici o pretentie de la ea ?
Sa faca mama o declaratie notariala cum ca i-a dat ceea ce i se cuvenea ?
Sa faca un nou testament , in care sa specifice ca si-a indeplinit obligatiile fata de el ?

Va multumesc anticipat
-----------------------------------------------------------------