avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate elena.constantin

Activitate elena.constantin

Răspuns la discuția Ocuparea abuziva a uscatoriei
Sunt curios cum s-a rezolvat aceasta "disputa" deoarece in prezent ma confrunt cu o situatie identica.
Am produs un accident rutier banal din care a rezultat o victima. Aceasta a necesitat 3 saptamani internare, timp in care a avut o operatie. Au trecut cateva saptamani de cand se afla la domiciliu postoperatie si se recupereaza. Am ajuns acum la discutiile privind pretentiile financiare ale acesteia fata de mine. Pana in prezent am fost mereu atenta fata de aceasta persoana atat in spital cat si dupa. Cu siguranta zilele considerate in legislatie de spitalizare (spitalizare + recuperare) vor trece de 90. Am convenit sa mergem la un notar unde va depune o declaratie in care va mentiona ca nu are pretentii fata de mine (ne-am inteles deja la acest capitol). Intrebarile mele sunt:
1. Daca dupa ce depun aceasta declaratie la Politie, la dosar, partea vatamata isi poate schimba declaratia si aceasta poate fi luata in considerare ulterior de Politie, Parchet? Adica intelegerea noastra nu a avut nici o valoare, Eu am dat banii, am semnat impreuna la notar si am ramas tot cu probleme pe cap?
2. In cazul in care depun aceasta declaratie la dosar si chiar daca durata zilelor de spitalizare / recuperare depaseste 90 de zile - Parchetul poate dispune NUP pe baza referatului de la Politie? Sau, daca se depasesc 90 de zile spitalizare si declaratie depusa la dosar fara pretentii penale impotriva mea - se poate continua dosarul cu inceperea urmarii penale,adica declaratia notariala sa nu aiba nici o valoare?

Cazierul este curat, nu am alte probleme care sa afecteze aceasta nefericita situatie. Multumesc.