Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ocuparea abuziva a uscatoriei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ocuparea abuziva a uscatoriei

sunt presedinte de asociatie de proprietari ales de 1 luna. Arhiva preluata este voluminoasa plus o serie de unelte. Am vrut sa le depozitez intrun colt al uscatoriei,dar am constatat ca are lacat si ca este ocupata de un proprietar. Am luat legatura cu acesta sa elibereze uscatoria dar a refuzat. Am pus la avizier (holul blocului) o instiintare pentru propietarul respectiv sa elibereze spatiul pana la 31.01.2014. Am incercat sa discutam din nou cu respectivul proprietar care a declarat ca nu da cheia, ca el foloseste acel spatiu de peste20 de ani pentru ca nu a vrut nimeni sa usuce rufe in acel spatiu. Ce putem face?
In calitate de presedinte de asociatie va revine autoritatea sa informati proprietarul despre situatia cu care se confrunta
Uscatoria reprezinta parte comuna,care poate fi folosita de catre toti proprietarii
Partea comuna din imobilul de locuit in comun poate fi folosita exclusiv de catre un proprietar,numai in situatia in care asociatia de proprietari isi da acordul si in temeiul unui contract de comodat sau de locatiune
Avand in vedere ca uscatoria este parte comuna,in cazul mentionat de dv,notificati proprietarul cu termen concret in interiorul caruia sa elibereze spatiul parte comuna
La decaderea termenului,daca proprietarul nu intelege sa respecte norma in vigoare,
comitetul executiv,administratorul de imobil ,sa indeparteze lacatul,eventual sa incheie PV cu bunurile existente in spatiul parte comuna
Va multumesc pentru raspuns. Comitetul ex. al asociatiei am pus la avizier in holul blocului urmatorul anunt :
"In atentia proprietarului apartamentului 88.
Va rugam ca cel tarziu pana pe data de 31.01.2014 sa eliberati spalatoria pentru a se putea pastra in conditii normale arhiva Asociatiei,
ustensilele din dotare, materialele pentru curatenie
si pentru a avea spatiu pentru sedinte.
In caz contrar vom taia lacatul si vom incheia procesul verbal de rigoare.

Comitetul Executiv al
Asociatiei de Proprietari xxxxxxx "
Este suficient sau este necesara o altfel de notificare?
Chiar daca presupune un cost suplimentar,pentru a indeparta posibilitatea ca proprietarul sa nu invoce ca nu a luat la cunostiinta,ar trebui ca asociatia de proprietari sa comunice postal cu mandat de confirmare notificare oficiala
Va multumesc!
Puteti sa luati legatura si cu politistul de proximitate si impreuna cu acesta sa spargeti lacatul si sa eliberati acel spatiu, dupa cat inteleg dumneavoastra nu aveti un spatiu al administratiei, din moment ce arhiva este "undeva". In acel spatiu puteti amenaja sediul asociatiei in care sa aveti arhiha, in care sa tineti sedintele de comitet si sa faceti program de incasare saptamanal.
Poliţistul de proximitate:
Lucrează la unitatea de poliţie (secţie, poliţie municipală, poliţie orăşenească) pe raza căreia domiciliaţi! Adresa şi numărul de telefon le puteţi găsi accesând site-ul acestei unităţi de poliţie!
Se află zilnic, cel puţin 6 ore, în mijlocul dumneavoastră, onorat să vă asculte problemele şi să vă ofere soluţii de rezolvare, deci faceţi cunoştinţă, pentru că merită!
Este puntea de legătură între dvs. şi instituţiile care trebuie să vă soluţioneze drepturile şi interesele legitime, deci contactaţi-l!
Vă poate ajuta să puneţi capăt conflictului cu vecinii, fiind un negociator profesionist, aşa că apelaţi-l cu încredere!
Îi ajută pe bătrâni sau pe cei cu handicap fizic ori mental să se ferească de infractori şi îi sfătuieşte cum să procedeze pentru a nu deveni victime, deci informaţi-l despre cei care au nevoie de ajutor!
Este un bun consilier pe probleme cetăţeneşti, aşa că nu ezitaţi şi invitaţi-l la şedinţele dvs. de locatari!
Este prietenul copiilor, pe care îi învaţă cum să se ferească de infractori şi de alte pericole, precum sunt drogurile, deci invitaţi-l să participe la şedinţele cu elevii sau la ora de dirigenţie!

elga50, moderator