avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate cdiana_2000

Activitate cdiana_2000

Buna ziua. Am niste intrebari in legatura cu infiintarea unei fundatii cu 2 fondatori cetateni straini, cu resedinta in Romania.
1). Unul din fondatori doreste sa fie presedinte al Consiliului director. Exista vreun impediment in acest sens?
2). Care e procedura constituirii patrimoniului initial? Se intocmesc mai intai statutul si actul constitutiv in forma autententica si apoi se creaza contul unde cei doi fondatori vor face varsamantul? Cum se mentioneaza asta in statut? Sau mai intai mergi la banca cu rezervarea de denumire, deschizi contul, faci varsamantul si apoi mergi la notar cu statutul si actul constitutiv?
3. Cei doi fondatori pot avea un aport in bani diferit la capitalul social, atata timp cat cumulat acesta depaseste limita minima prevazuta de lege?
Multumesc
3.
Buna ziua. M-am reintors la serviciu cu 65 de zile inainte de implinirea a doi ani. Am depus dosarul pentru plata stimulentului de reinsertie. Tatal nu urmeaza sa beneficieze de indemnizatie de crestere a copilului (a renuntat la luna tatalui). De la Administratia Comunitara unde am depus dosarul mi s-a spus ca nu voi primi stimulentul de reinsertie pentru luna tatalui, chiar daca acesta nu doreste sa beneficieze de ea. Mie mi se pare ca interpretarea lor nu este corecta. Ce parere aveti?