avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Activitate Ella16

Activitate Ella16

Buna ziua
Am citit ca daca schimbi domiciliul trebuie sa treci si automobilul la noua adresa.
Problema este ca mama a decedat, iar mijlocul auto nu a fost mutat.
Am fost la sectia financiara unde a ramas inmatriclulat sa platesc impozitul la zi, sa obin certificatul fiscal pentru succesiune.
Mi au spus ca trebuie mutat dosarul, la noua adresa , chiar daca mama nu mai este.
Se poate muta un dosar de la vechea adresa la noua adesa dupa 3 ani , chiar daca persoana a decedat? Nu se putea achita si sa nu mai umblu dupa alte acte, drumuri , timp pierdut?
De ce dosarul de pensie nu l a mutat si am umblat dupa ajutorul de deces 2 luni?
Sigur in baza de date au inregistrata noua adresa.
Multumesc
Buna seara,
Nu pot sa mi deschid cont on line la Casa Nationala De Pensii.
S a modificat ceva, trebuie mers personal, am incercat toate saiturile.
Multumesc
Buna seara
In situatia in care, in cazul in care titlul executoriu a fost achitat integral , titlul executoriu se va da debitorului care a achitat poprirea , ramane la executor sau se va da creditorului.?
De unde stiu, ca, dupa un anumit timp, el nu va fi reintrodus de creditor sau executor?
Ce documente va elibera executorul in cazul in care se achita titlul executoriu, integral, si normal se va inchide dosarul?
Documentele eliberate de executor, sunt definitive, au valoare juridica, sau oricand se poate trece peste ele si reintroduce ..oricand titlul executoriu?
Cum poate inceta executarea titlului executoriu , fara a fi reluata executarea dupa un anumit numar de ani, care este solutia de anulare a executarii si de incetare a executarii silite.?
Cu stima,


Cum formulez cererea catre executor?
Exista formular , sau cerere de incetare a executarii silite?
sper sa nu ajung acolo, si sa rezolv cu procesul verbal,
multumesc!
contestatie la executare in tribunal?
Executarea silită abuziva este cel mai grav lucru ce i se poate întâmpla unui debitor din punct de vedere financiar.
Perioada de prescriere a datoriilor care este?
Si dacă se depășește această perioadă ?
pot cere acum acest proces verbal?
si daca il obtin, mai poate intoduce poprirea?
multumesc
Buna seara,
In urma procesului de partaj, am pierdut casa si am fost executata silit, cu poprire pe cont in banca.
Urmare a recuperarii prejudiciului integral , din vanzarea apartamentului in anul 2013,, am achitat integral valoarea titlului executoriu. Ulterior mi am inchis si conturilr la banca.
Anul trecut am fost la o banca sa mi deschid un cont curent.
D na de la banca mi a spus ca am poprire in banca, din 2012.
I am spus ca suma am achitat-o , dar mi a cerut o adresa de la executor de deblocare a contului.
Am mers la executor si mi a dat in original adresa de deblocare cu data de inregistrare din 2012. Aceeasi adresa de acum 7 ani!
Adevarul este ca nu am de la executor nici o adresa ca am achitat datoria si mi s a inchis dosarul.
Rugamintea mea este, ce trebuie sa fac sa nu ma mai trezesc din cand in cand cu aceasta executare silita abuziva, .
Ce documente trebuie sa mi dea executorul , sa l oblig , astfel incat sa obtin incetarea executarii silite definitiv., Astfel incat nici un act de executare silita sa nu se mai poate indrepta impotriva mea.
Dar aceste dosare, sume , nu se prescriu?
Cu stima,
Multumesc