Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, In urma procesului de partaj, am pierdut ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, In urma procesului de partaj, am pierdut casa si ...

Buna seara,
In urma procesului de partaj, am pierdut casa si am fost executata silit, cu poprire pe cont in banca.
Urmare a recuperarii prejudiciului integral , din vanzarea apartamentului in anul 2013,, am achitat integral valoarea titlului executoriu. Ulterior mi am inchis si conturilr la banca.
Anul trecut am fost la o banca sa mi deschid un cont curent.
D na de la banca mi a spus ca am poprire in banca, din 2012.
I am spus ca suma am achitat-o , dar mi a cerut o adresa de la executor de deblocare a contului.
Am mers la executor si mi a dat in original adresa de deblocare cu data de inregistrare din 2012. Aceeasi adresa de acum 7 ani!
Adevarul este ca nu am de la executor nici o adresa ca am achitat datoria si mi s a inchis dosarul.
Rugamintea mea este, ce trebuie sa fac sa nu ma mai trezesc din cand in cand cu aceasta executare silita abuziva, .
Ce documente trebuie sa mi dea executorul , sa l oblig , astfel incat sa obtin incetarea executarii silite definitiv., Astfel incat nici un act de executare silita sa nu se mai poate indrepta impotriva mea.
Dar aceste dosare, sume , nu se prescriu?
Cu stima,
Multumesc
proces verbal de incheiere a executarii, asa trebuia sa va dea.
dar si daca va dadea, trebuia sa fi trimis la banci adrese de ridicare a popririi, acelora unde a trimis de infiintare.
ma rog, sper sa nu mai aveti probleme.
pot cere acum acest proces verbal?
si daca il obtin, mai poate intoduce poprirea?
multumesc
Puteti sa solicitati daca la data respectiva nu v-a dat,dar nu cred ca fie pe viitor probleme. La banca respectiva poate s-a omis sa se ceara ridicarea popririi.
gi-jane2, moderator
Executarea silită abuziva este cel mai grav lucru ce i se poate întâmpla unui debitor din punct de vedere financiar.
Perioada de prescriere a datoriilor care este?
Si dacă se depășește această perioadă ?
Ella16, utilizator
prescriptia e de 3 ani, insa nu opereaza din oficiu, asa ca daca mai sunteti executata pt acest debit, ba trebui sa contestati executarea.