avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate mihaipiha

Activitate mihaipiha

Am inteles si va multumesc de raspuns.
Totusi daca acel creditor avanseaza suma totala a cheltuielilor de executare solicitate de executor va mai fi executorul motivat sa execute si restul de 15% din creanta el incasand banii inainte de plata in full a creantei de catre debitor?
Cumva se va renegocia din nou cu executorul?
Buna ziua
creditorul a adjudecat pentru o parte din creanta (85%) un imobil aflat in proprietatea debitoarei.
executorul judecatoresc solicita acum plata cheltuielilor cu executarea catre creditor=adjudecatar.
ce se intampla daca adjudecatarul (creditor) nu plateste aceste cheltuieli si solicita achitarea lor din suma ramasa de platit de catre debitoare?
va multumesc anticipat.
Buna ziua..am o intrebare legata de aspectul de mai sus.
in esenta poate creditorul sa isi adjudece proprietatea aflata in executare inainte de licitatie oferind 75% din valoarea de start a licitatiei?
Mentionez ca eu sunt creditorul si ma intereseaza daca pot opta pentru reducerea sumei datorata mie de debitor cu valoarea casei (75% din pretul de start al licitatiei) ce urmeaza a se licita?
Mai pot solicita acest lucru inainte de licitatia propriu zisa?
Va multumesc.
Răspuns la discuția termen de trimitere somatie
va multumesc asa am sa fac.
totusi intrebarea mea era daca exista cumva un termen limita pentru trimiterea somatiei?
in esenta la inceput executoarea a motivat ca nu stia adresa debitoarei..
pana cand poate fi trimisa somatia?



Răspuns la discuția termen de trimitere somatie
Buna comentariu. Si cum pot afla daca este solvabil daca nu prin executor? Dar ca sa va raspund totusi stiu sigur ca are ceva si acel ceva este o casa care i-a revenit în proprietate ca rezultat al unei rezilieri de contract vânzare cumpărate. Tocmai acest bun va fi executat. Problemă este că totul trenează de vreo trei luni aparent fără motiv.

Dapix a scris:

Dacă debitorul nu este solvabil, nu are bunuri pe numele lui, nu are ce executa nici un executor.
Verificați mai înainte dacă debitorul este solvabil, că dacă nu cheltuiți banii degeaba pe executori.

Răspuns la discuția termen de trimitere somatie
buna ziua domnule Enache.
am inteles si stiu ca pot face asta..dar oare nu trebuie sa trec din nou prin instanta si voi fi nevoit din nou sa astept la fel cum am asteptat pana acum?
este necesar sa obtin din nou incuviintarea executarii sau pur si simplu se poate merge pe acceasi hotarare cu alt executor? va multumesc
buna ziua.
sunt un creditor (urmare a unui proces castigat in instanta). doamna executor a lancezit oarecum si la trei luni de la incuviintarea executarii nu a trimis somatia de plata. exista vreun termen pentru trimiterea ei? de asemenea a mentionat ca debitoarea nu a facut reintabularea bunului pentru a se face executarea (bunul care se urmareste acum face parte dintr-un proces de reziliere a unui contract de vanzare cumparare).. va multumesc anticipat.