avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate mariusbutusina

Activitate mariusbutusina

Răspuns la discuția notar succesiune
Multumesc frumos
Răspuns la discuția notar succesiune
multumesc
termenii ma depasesc....
cel de-al doilea notar stia de citatie, sotia i-a inmanat-o impreuna cu toate actele.
pana la urma transferul dosarului ramane ultima solutie, cu conditia ca primul notar sa fie de acord, nu?
Răspuns la discuția notar succesiune
Multumesc pentru raspuns, nu stiam ca este o lege in acest sens, oricum nu sunt de acord cu ea.
Problema este ca notarul respectiv nu a suspendat cauza si nu pot face succesiunea la alt notar, trebuie sa alerg dupa el in alt oras, aici este nemultumirea mea, nu mi se pare in regula sa mi se impuna sa fac aceste acte la un anumit notar....
Buna ziua,
Sotia mea a fost la un notar pentru a demara procedurile de succesiune dupa tatal decedat in 2009. In urma demararii procedurilor, notarul i-a spus ca nu poate continua deoarece alt notar a demarat deja procedurile in anul decesului, 2009. Din cate am aflat, Primaria Caracal (suntem din Caracal) i-a arondat un notar pentru inceperea procedurilor de succesiune. Din lipsa banilor, sotia nu a inceput succesiunea atunci, nici nu a vorbit cu notarul respectiv. Acesta a demarat procedurile de unul singur, fara sa vorbeasca nimeni cu el, doar pentru a prinde clietii. Ma intereseaza daca este vreo lege care sa o oblige sa faca succesiunea la acel notar, care acum s-a mutat in alt oras. De asemenea, poate primaria sa o oblige sa fac succesiunea, care pana la urma este un act, la un anumit notar???? Sau totul este o inselatorie pentru ca anumiti notari sa faca rost de clienti??