avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1949 soluții astăzi
Forum Activitate giorgio07

Activitate giorgio07

Răspuns la discuția interpretare regula de urbanism
este vorba de primele ghilimele.nu ma incadrez la paragraful cu minim 3m pentru ca nu construiesc mai multe cladiri pe aceeasi parcela.
Buna ziua!

este vorba de constructia unei casa pentru care primaria cere retragerea fata de limita de proprietate cu 2m fata de laterale.
in planul urbanistic general spune exact asa : "Autorizarea executarilor constructiilor este permisa numai daca se respecta distantele minime obligatorii fata de limitele laterale si posterioare conform codului civil (2,0m - H/2), precum si asigurarea distantelor necesare intervintiilor in caz de incendiu, stabilite pe baza avizului unitatii teritoriale de pompieri (v.art.24-R.G.U.)
pentru cladirile care sunt pe aceeasi parcela sunt destul de clar la alt paragraf: "distantele minim acceptate sunt egale cu jumatatea din inaltimea la cornisa a cladirii celei mai inalte (H/2), dar nu mai putin de 3,0m."
ce sanse am sa construiesc la o distanta de 1m?
Discuție Oferta ignorata
Am primit o oferta la o cerere/problema si din greseala cred ca sterso.cum as putea sa o regasesc?
de ce este mostenitor sotia lui?sau mai bine zis la ce este mostenitor?este propritatea lui ca sa fie ea mostinitor?nu este bunica proprietar?in acte proprietar este bunica mea.dc nu are dreptul bunica sa scoata alt titlu de proprietate?
nu s-a facut nici un act.doar "ia-l tu si munceste-l".nu inteleg ce ati vrut sa spune-ti cu "rolul agricol a fost trecut abuziv".acel pamant a fost trecut la rol la primarie pe numele lui ca sa poata el sa isi ia subventiele,sa isi platesca impozitul....si altele.Intre timp persoana in cauza a decedat si sotia nu vrea sa ne dea titlul.a ramas sa vb cu ea mai marii comunei(prima sef de post).dak nu o sa scoatem alt titlu.
Multumesc mult!
Ca sa va spun mai exact care este situatia

Bunica mea detine un teren extravilan(la tara).de la parintii ei.acum 10-20 ani,pt ca avea domiciliul in ilfov,a lasat terenul unei rude,sa il munceasca.ia zis ei "ia-l u si munceste-l.ce scoti dupa el e al tau.acest teren a fost trecut la rol,la primarie pe numele rudei.si i-a lasat si titlul de propietate in original rudie.nu stiu dc.probalil sa poata sa ia subventiile care se dau......Acum 3-4 ani bunica a vandut o parte din acel pamant.stiu toti ce-i in cauza.si i-a dat si rudei o parte.pentru ca l-a muncit.si asa s-au inteles.
Intrbare:
Are vreun drept pe acel teren ruda?poate fi proprietar din moment ce in titlul de proprietate este trecuta bunica?
si actiunea(cazul) de uzucapiune (cand) se aplica?in ce situatie?in baza carei legi?cand si cum se considera ca ai fost proprietar pe un teren un anumit timp ca sa poti deveni proprietar,daca terenul este pe numele altcuiva.se poate?

Multumesc pt atentia acordata!
As avea si u 2 intrebari.Daca se poate rog sa mi se raspunda.
1.Rolul la care esti trecut la primarie este rol agricol?
2.Daca esti trecut la unul din roluri(agricol sau fiscal) o perioada mai mare de timp(5,10,20 ani) exista vreo lege care sa iti dea drept de proprietate?care sa te faca "stapan" peste acel teren?daca da care anume?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția succesiune
daca bunica deschide succesiunea,fara sa fie dezbatuta,si nimeni nu stie si nu se intereseaza,dupa 6 luni de la deschidere,ramane totul bunicii,fara ca nimeni sa mai aiba vreun drept?sau cum este?