Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

bunicul meu a murit de cativa ani buni.a ramas bunica care are doi copii,un baiat si o fata,care la randul lor au si ei o fata,respectiv doi baieti.si acum s-au hotarat sa faca succesiunea.baiatul bunicii este divortat.iar fata lui este minora si in grija mamei.el este paralizat si noi ceilalti avem grija de el.
bunica poate sa lase mostenire direct celor doi nepoti ai ei toata partea cu acordul copiilor ei?
si inca ceva.am inteles ca dupa nu stiu cat timp de la deces se plateste o taxa de 1% din valoarea mesei succesorale.aceasta valoare cum se calculeaza?mai sunt si alte taxe de platit?care ar fi acestea?
Acordul descendenţilor direcţi cu privire la succesiunea după mama lor, dat în timpul vieţii acesteia, este nul. Oricare dintre copii va putea cere, după moartea mamei lor, respectarea rezervei succesorale în cazul în care defuncta a lăsat testament, sau întreaga masă succesorală dacă nu există testament.

Sigur, după moartea mamei lor, cei doi copii pot renunţa la succesiune, dar nu vor fi obligaţi să respecte un angajament luat înaintea decesului mamei lor.

Dacă este vorba despre succesiunea după cel pe care îl numiţi bunic, prin renunţarea la succesiune a soţiei lui şi a celor doi copii, vor veni la succesiune descendenţii de gradul doi ai bunicului, adică nepoţii săi. Numai că, avînd în vedere trecerea celor 6 luni de la deces, moştenitorii nu mai pot renunţa, dar pot dovedi că nu au acceptat succesiunea, rămînînd străini de ea, efectul fiind acelaşi - chemarea la succesiune a nepoţilor.

Valoarea masei succesorale se stabileşte (pentru bunurile imobile) în conformitate cu expertizele aflate la fiecare notar public şi depinde de tipul de imobil, de situarea acestuia, de suprafaţa terenului.

Mai există şi onorarul notarului, calculat tot în funcţie de valoarea masei succesorale.

Liviu S.Bordaş
cum ati spus dvs,ca la succesiune vor veni si nepotii.trebuie sa vina toti nepotii,sau doar cei la care doresc ei(bunica,fiul si fica) sa lase mostenirea?conteza in vreun fel daca unul din ei este minor?daca da in ce fel.
Chemarea la succesiune o stabileşte legea. Astfel, dacă toţi copiii defunctului renunţă, vin la succesiune nepoţii. Dar, dacă doar unul dintre copii renunţă, succesiunea o culege celălalt copil, care îi înlătură de la succesiune pe urmaşii celui care a renunţat.

Prin urmare, voinţa descendenţilor direcţi nu poate influenţa devoluţiunea succesorală decît în limitele permise de lege.

Faptul că unul dintre moştenitori este minor nu are nicio importanţă. Succesiunea va fi acceptată de minor dacă a împlinit 14 ani sau de reprezentantul său legal (părinte, tutore) în numele minorului.
daca bunica deschide succesiunea,fara sa fie dezbatuta,si nimeni nu stie si nu se intereseaza,dupa 6 luni de la deschidere,ramane totul bunicii,fara ca nimeni sa mai aiba vreun drept?sau cum este?