Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... interpretare regula de urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

interpretare regula de urbanism

Buna ziua!

este vorba de constructia unei casa pentru care primaria cere retragerea fata de limita de proprietate cu 2m fata de laterale.
in planul urbanistic general spune exact asa : "Autorizarea executarilor constructiilor este permisa numai daca se respecta distantele minime obligatorii fata de limitele laterale si posterioare conform codului civil (2,0m - H/2), precum si asigurarea distantelor necesare intervintiilor in caz de incendiu, stabilite pe baza avizului unitatii teritoriale de pompieri (v.art.24-R.G.U.)
pentru cladirile care sunt pe aceeasi parcela sunt destul de clar la alt paragraf: "distantele minim acceptate sunt egale cu jumatatea din inaltimea la cornisa a cladirii celei mai inalte (H/2), dar nu mai putin de 3,0m."
ce sanse am sa construiesc la o distanta de 1m?
Vi s-a dat avizul? Intrebati la biroul de acord unic din cadrul primariei. Daca zice in regulament ca "nu mai putin de 3 m, dv. ce credeti?
este vorba de primele ghilimele.nu ma incadrez la paragraful cu minim 3m pentru ca nu construiesc mai multe cladiri pe aceeasi parcela.