avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Mira1925

Activitate Mira1925

Răspuns la discuția Cadastru parțial?
Am auzit între timp de posibilitatea de Ieșire din Indiviziune prin instanța? (Așa a sfătuit cadastristul!)
Cum se procedează? Ce documente sunt necesare?
(In acest moment nu pot obține acte de identitate de la toți proprietarii.)
In acest caz este posibil sa procedez singura?


Răspuns la discuția Cadastru parțial?
Am audit despre optioned de Iesire din Indiviziune?
Cum se procedează?
Cum se procedează si ce documente sunt necesare pentru o Ieșire din Indiviziune la o parcela moștenită prin un Act de Proprietate
Răspuns la discuția Cadastru parțial?
Daca eu singura cer efectuarea cadastrului total, e nevoie sa depun copii de la actele de identitate ale tuturor?

In Actul de Proprietate figurează 4 beneficiari (nepoți). Pământul însă trebuie Impărțit de fapt in 3 (frați si moștenitorii lor). Acest lucru sa hotărât ulterior definitiv in instanța.
Problema este ca unul dintre nepoți, acum decedat, a vandut partea lui fratelui sau si nu este clar ce act legal exista care sa adeverească acest lucru. Deci este o incurcatura legată de 1/3 de pamant.
Din acest motiv vreau sa stiu ce posibilități am sa-mi rezolv partea mea 1/3. Si ceilalți care au drept la treimea lor vor clarificare, acte in regula etc.
Răspuns la discuția Cadastru parțial?
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
Răspuns la discuția Cadastru parțial?
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
După care, daca ceilalți nu au documentele clarificate, e posibil sa se impuna Partajul prin instanța?
Pot sa fac un cadastru numai pentru o porțiune (1/3) de pamant alocat mie de un Act de Proprietate cand ceilalți beneficiari (la 2/3 de pamant) nu au toate actele necesare?
Avem un lot de pamant împărțit in 3 pentru 3 frați si moștenitorii lor.
Moștenitorii la 2 frați au actele necesare pentru efectuarea cadastrului. Cei doi moștenitori de la al treilea frate au dificultăți. Unul a cumparat deja de mai mulți partea celuilalt (acum decedat!) prin o înțelegere făcută între ei dar fără un act legal, numai prin o tranzactie bancară.
Întrebare:
In aceasta situație care sunt căile posibile pentru efectuarea cadastrului?
Răspuns la discuția Titlu de Proprierare
Cum si unde se poate găsi o dovada pentru Vocația Succesorala?
De ce figureaza pe Titlul de Proprietate al mamei pentru pământ retrocedat de la tatăl ei și numele soției fratelui ei (atunci decedat)? (Nu știu de existența unui certificat de Moștenitor)