avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru parțial?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru parțial?

Pot sa fac un cadastru numai pentru o porțiune (1/3) de pamant alocat mie de un Act de Proprietate cand ceilalți beneficiari (la 2/3 de pamant) nu au toate actele necesare?
Cel mai recent răspuns: Mira1925 , utilizator 15:43, 7 Octombrie 2018
Si de unde stiti exact care e treimea dvs din teren?
Ca nu stiti...sunteti proprietar in indiviziune. Iar cotele sunt ideale.
Motiv pentru care nu se poate face documentatia cadastrala decat pe intregul teren.
Daca doriti sa il impartiti in 3, trebuie sa incheiati o documentatie cadastrala de dezmembrare.
Se va face cate o schita pentru fiecare lot.
Apoi, trebuie incheiat un act de dezmembrare la notar, act care va fi intabulat, dupa care puteti incheia un act de partaj voluntar, cu ceilalti doi, prin care fiecare sa isi ia cate o portiune de teren.
Cadastrul se efectueaza pe suprafata totala a terenului, individualizand vecinatarile, precum si metri patrati stapaniti efectiv.

Daca doriti sa dezmembrati terenul, adresati-va notarului public.

Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
După care, daca ceilalți nu au documentele clarificate, e posibil sa se impuna Partajul prin instanța?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
Mira1925, utilizator
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
Mira1925, utilizator
Da, puteti. Dar asta ar insemna printre altele si sa suportati costurile aferente.
Actele sunt clarificate din moment ce aveti un act de proprietate.
E acelasi act pentru toti. Nu mai ramane decat sa va puneti de acord pentru incheierea actului de partaj, amiabil, la notar sau in caz contrar, la instanta.

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune la notar BALINT ELENA BALINT ELENA Eu si fratele meu detinem o suprafata de teren mostenita de la parinti care conform actului de mostenire este impartita la 1/2 pentru fiecare. Detinem ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune say say Ce acte presupune iesirea din indiviziune? Care este sediul materiei? Speta este urmatoarea: Bunicul si bunica au avut 2 fii si 2 fiice. Copiii au avut si ei ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune. zatara zatara Salutare! V-as fi recunoscator pentru informatii legate de urmatoarea situatie: Detin impreuna cu un prieten un teren intravilan agricol de 1000 mp, in ... (vezi toată discuția)