Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru parțial?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru parțial?

Pot sa fac un cadastru numai pentru o porțiune (1/3) de pamant alocat mie de un Act de Proprietate cand ceilalți beneficiari (la 2/3 de pamant) nu au toate actele necesare?
Si de unde stiti exact care e treimea dvs din teren?
Ca nu stiti...sunteti proprietar in indiviziune. Iar cotele sunt ideale.
Motiv pentru care nu se poate face documentatia cadastrala decat pe intregul teren.
Daca doriti sa il impartiti in 3, trebuie sa incheiati o documentatie cadastrala de dezmembrare.
Se va face cate o schita pentru fiecare lot.
Apoi, trebuie incheiat un act de dezmembrare la notar, act care va fi intabulat, dupa care puteti incheia un act de partaj voluntar, cu ceilalti doi, prin care fiecare sa isi ia cate o portiune de teren.
Cadastrul se efectueaza pe suprafata totala a terenului, individualizand vecinatarile, precum si metri patrati stapaniti efectiv.

Daca doriti sa dezmembrati terenul, adresati-va notarului public.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
După care, daca ceilalți nu au documentele clarificate, e posibil sa se impuna Partajul prin instanța?
Mira1925, utilizator
Pot sa cer eu singura efectuarea cadastrului total?
Mira1925, utilizator
Da, puteti. Dar asta ar insemna printre altele si sa suportati costurile aferente.
Actele sunt clarificate din moment ce aveti un act de proprietate.
E acelasi act pentru toti. Nu mai ramane decat sa va puneti de acord pentru incheierea actului de partaj, amiabil, la notar sau in caz contrar, la instanta.