Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune la notar

Eu si fratele meu detinem o suprafata de teren mostenita de la parinti care conform actului de mostenire este impartita la 1/2 pentru fiecare.
Detinem cadastrul terenului pentru intreaga suprafata.
As dori sa stiu daca vrem iesirea din indiviziune la notar, este necesar sa facem documentatia cadastrala de dezmembrare, pe care sa o prezentam notarului? Sau aceasta documentatie cadastrala o pot face si dupa ce obtinem documentul iesirii din indiviziune la notar?
Practica e diferită de la notar la notar. Cel mai bine intrebati notarul unde doriti sa mergeți
Depinde ce doriti.
Vreti ca unul dintre dvs sa ia intreaga suprafata si sa ii plateasca celuilalt sulta?
Sau doriti ca fiecare sa ia cate o portiune de teren?
Daca mergeti pe a doua varianta, trebuie intocmita o documentatie cadastrala de dezmembrare si bineinteles incheiat inainte un act de dezmembrare, prin care se separa juridic cele doua loturi si se atribuie fiecaruia numar cadastral diferit. Si asta, inainte de partaj.