Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - teren fara cadastru, in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - teren fara cadastru, in indiviziune

Mama este mostenitoarea unei suprafete de teren impreuna cu 3 cumnati (conform titlului de propietate),intre timp a decedat.Ce demersuri trebuie sa fac pentru a intra in posesia terenului ce-i revine conform TITLULUI.Mentionez ca nu au fost facute nici cadastrul si nici iesirea din indiviziune.Va multumesc.
Mama dvs. era mostenitoare alaturi de inca 3 cumnati , a unui teren . Aceasta prima mostenire inteleg ca a fost dezbatuta fara insa a se face partajul , acestia aflandu-se in continuare in indiviziune .
Asadar , consider ca dvs. in primul rand trebuie sa deschideti mostenirea dupa mama , preluandu-i astfel drepturile in indiviziune si apoi sa faceti partajul pentru a iesi din indiviziune ( la notar , pentru care aveti nevoie de cadastru , sau la judecatorie ) .

O zi frumoasa !
Cadastrul pentru intrega suprafata sau numai pentru partea cara i-ar reveni?
Cadastri si inatbularea se face pentru intreaga suprafata dupa care cadastristul, daca terenul permite, va intocmi o documentatie cadastrala de dezmembrare, apoi se va autentifica la notar dezmembrarea cu partajul. Se vor forma loturi . Partajul se va face prin atribuire de loturi fiecarui copartajant daca terenul permite lotizarea in 4 sau cu sulta caz in care terenul se va lotiza in mai putin iar ceilalati copartajanti vor fi despagubiti cu acea sulta conform cotelor parti detinute din teren.