avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate Francesca.Nan

Activitate Francesca.Nan

Sunt si eu intr/o situatie interesanta: - am nascut al doilea copil in timpul concediului maternal pentru primul copil.
Al doilea bebe a venit pe lume pe data de 18 Nov 2010, data la care primul meu copil implinea 1 an si 1 luna.
Inca nu am depus actele la Primarie pt acordarea alocatiei pt cel de al 2/lea copil...dar am fost sfatuita din partea celor de la Primarie ca odata cu ac cerere sa solicit si indemnizatia pt cel de al doilea copil !

Intrebarea mea este:
1. Care este durata concediului maternal de care voi beneficia ? Intru sub incidenta noilor modificari ???

2. In situatia in care nu intru sub incidenta noilor modificari, adica voi avea un concediu maternal de doua ani de zile, dar ma intorc mai repede la lucru,hai sa spunem: cand bebe al doilea va implini 1 an, beneficiez de stimulentul acela de 500 de ron, sau doar de 100 de ron cum era in vechea legislatie ?

Va rog pe cei care pot oferi un raspuns la aceste intrebari, sa ma ajuta !
As vrea sa stiu daca un executor bancar cu o vechime de 3 ani in profesia de consilier juridic si 2 ani si 4 luni in functia de executor bancar, poate sa inscrie direct la examenul de definitivat organizat pentru avocati, si daca promoveza examenul sa devine avocat definitiv ?

Multumesc prealabil pt raspunsuri !

D/ul Baloi, va multumesc pt raspunsurile oferite de dvs.;), dar ac sunt prea generale si intrucat nu ati raspuns la toate intrebarile ridicate de mine- practic nu ma ajuta cu nimic ! :(
Referitor la prima intrebare: ma refeream daca n-ar fi mai simplu sa-l vind imobilul respectiv nu direct unuei societatii, ci asociatului-adm din soci respectiva, ca si persoana fizica. Daca el ar fi de acord, n-ar fi mai simplu pt mine (ma refer la costuri ! Sau nu exista nici o diferenta in ac. privinta ?)

Va rog pe cei cu cunostinte in domeniu, sa/mi ofera raspunsuri la toate intrebarile ridicate, si daca se poate sa/mi raspunde exact la cele intrebate !
Buna Ziua,

Sunt asociat unic la o firma, dar cu o activitate foarte redusa, si as vrea sa-l vand un imobil aflat in proprietate firmei unei alte societati ?
Intrebarea mea ar fi:
- care ar fi modalitatea ceea mai simpla si cu cele mai mici costuri de transmitere al dreptului de proprietate ?
- in afara TVA-ului, ce taxe trebuie sa-l mai suport ? Trebuie sa-l achit si impozit pe venit, chiar daca acest imobil a fost dobandit de firma mea acum 9 ani de la o alta societate (in urma perfectarii unui contr. de v-c autentic ) ?
- intrucat activitatea societatii este redusa, ar fi mai indicat sa-l licihidez societatea si doar dupa ac sa-l vind respectivul imobil ?
- din bani obtinuti ar putea sa-l achizitionez alte imobile pe o alta societate unde suntem 2 asociati (eu fiind cel majoritar, dar si celalalt asociat ar fi de acord) ?

Va rog pe cei care au cunostiinte in domeniu sa-mi ofera o mana de ajutor in cel mai scurt timp posibil !

Va multumesc anticipat,