Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bebe 2 nascut in timpul concediului maternal pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bebe 2 nascut in timpul concediului maternal pentru primul copil

Sunt si eu intr/o situatie interesanta: - am nascut al doilea copil in timpul concediului maternal pentru primul copil.
Al doilea bebe a venit pe lume pe data de 18 Nov 2010, data la care primul meu copil implinea 1 an si 1 luna.
Inca nu am depus actele la Primarie pt acordarea alocatiei pt cel de al 2/lea copil...dar am fost sfatuita din partea celor de la Primarie ca odata cu ac cerere sa solicit si indemnizatia pt cel de al doilea copil !

Intrebarea mea este:
1. Care este durata concediului maternal de care voi beneficia ? Intru sub incidenta noilor modificari ???

2. In situatia in care nu intru sub incidenta noilor modificari, adica voi avea un concediu maternal de doua ani de zile, dar ma intorc mai repede la lucru,hai sa spunem: cand bebe al doilea va implini 1 an, beneficiez de stimulentul acela de 500 de ron, sau doar de 100 de ron cum era in vechea legislatie ?

Va rog pe cei care pot oferi un raspuns la aceste intrebari, sa ma ajuta !
1.Nu
2.va supeneti legii vechi.