avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bebe 2 nascut in timpul concediului maternal pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bebe 2 nascut in timpul concediului maternal pentru primul copil

Sunt si eu intr/o situatie interesanta: - am nascut al doilea copil in timpul concediului maternal pentru primul copil.
Al doilea bebe a venit pe lume pe data de 18 Nov 2010, data la care primul meu copil implinea 1 an si 1 luna.
Inca nu am depus actele la Primarie pt acordarea alocatiei pt cel de al 2/lea copil...dar am fost sfatuita din partea celor de la Primarie ca odata cu ac cerere sa solicit si indemnizatia pt cel de al doilea copil !

Intrebarea mea este:
1. Care este durata concediului maternal de care voi beneficia ? Intru sub incidenta noilor modificari ???

2. In situatia in care nu intru sub incidenta noilor modificari, adica voi avea un concediu maternal de doua ani de zile, dar ma intorc mai repede la lucru,hai sa spunem: cand bebe al doilea va implini 1 an, beneficiez de stimulentul acela de 500 de ron, sau doar de 100 de ron cum era in vechea legislatie ?

Va rog pe cei care pot oferi un raspuns la aceste intrebari, sa ma ajuta !
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 19:33, 8 Decembrie 2010
1.Nu
2.va supeneti legii vechi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand trebuie sa ma intorc la munca din concediu crestere copil? DANA0201 DANA0201 Buna ziua, am nascut pe data de 20 ianuarie 2011. Am ales sa stau acasa 1 an cu bebe. Cand trebuie sa ma intorc la munca astfel incat sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Stimulent 2011 yulica19 yulica19 Buna ziua, copilul meu s-a nascut pe 5 Ianuarie acest an. In calitate de tata, pot beneficia de stimulent, chiar daca nu doresc sa intru in concediu de ... (vezi toată discuția)
Stimulent antoniax antoniax BUNA ZIUA, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: m-am intors din ccc la data de 13 aprilie 2014 cand bebe a implinit 11 luni(1 an la 13 ... (vezi toată discuția)