avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate VVIO

Activitate VVIO

Buna seara!
Am urmatoarea speță- în iulie 2017 am scos la concurs intr-o casa de cultură doua posturi de referenți de specialitate, studii superioare , debutant. Mai aveam incadrați atunci 1 referent de specialitate cu studii superioare grad I A, gradația V și unul de studii medii treapta IA, gradația V. Pe debutanți i-am încadrat la nicelul celui cu studii superioare - vechime. Am primit o adresă de la debutanți că nu i-am încadrat bine deoarece în plată eu nu aveam , la momentul angajării lor un alt debutant, ci cu grad V, și că ar trebui să-i încadrez la salariul minim pe economie X coeficientul lor. Cum e corect? Mă ajutați?
Bună ziua! Sunt deja 2 luni de când tot citesc împreună cu colegele mele modul în care trebuie să încadrez 4 referenți de specialitate ( case de cultură ) în acest an. @ au fost angajați în cepând cu luna iulie 2017, iar doi sunt cu grad I, gradație V amandoi, numai că unul are studii medii, iar celălalt superioare. Nu știu să-i încadrez. De asemenea, nici managerul nu știu unde să-l încadrez.Mă ajutați?