avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1606 soluții astăzi
Forum Activitate Miro Alex

Activitate Miro Alex

Răspuns la discuția Furt mega image shop&go
Unde mai exact ar trebui sa caut?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Mergeti la Judecatorie sa vedeti despre ce este vorba, presupun ca este vorba de confirmarea unei solutii de renuntare la urmarire penala.
Cautati pe portal dupa numele dvs sa vedeti daca gasiti ceva.

Am furat 2 sticle de vin dintr un shop and go in valoare totala de aprox 50lei.
Am reusit sa parasesc magazinul ca dupa aprox 1-2min,2 angajati sa vina dupa mine si sa ma traga inapoi in magazin.A fost chemata politia,am dat declaratie cum ca le am furat pt ca o data ajuns in magazin am constatat ca nu am bani destui si ca doresc impacarea.am primit o hartie la usa cum ca trebuie sa ma prezint la judecatorie pt a ridica actele de.... In termen de 7zile insa nu am ajuns.
Vreau sa stiu ce e de facut,cum as putea lua actele respective si ce s ar putea intampla in legatura cu furtul.
Buna ziua,as dori sa aflu si eu mai multe detalii despre actele si procedura legala pentru a inchiria un spatiu stradal pentru comert.
De asemenea,cat timp locul se afla pe proprietate publica,se va plati la stat?
Multumesc!
Răspuns la discuția Certificat artificier/pirothenist
Si care ar fi cererea tip?De asemenea,unde ar trebui sa gasesc firme/persoane autorizate pt cursuri?Multumesc!
Care sunt cerintele si de asemenea,cum pot face rost de acest certificat?
Si ce ar trebui sa contina aceste "acte procedurale"?
Buna seara,as dori sa aflu mai exact cum se procedeaza?
Am citit codul penal unde scrie ca atat timp cat imi retrag declaratia inainte de "reținere, arestare sau de punerea în mișcare a acțiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunțat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluție,"
Am inteles ca ar trebui sa fac o scrisoare pe care sa o depun la registratura judecatoriei inainte de a ma prezenta din nou in fata judecatorului.
Daca da,ce ar trebui sa contina aceasta?
Multumesc.