avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate baracescumihai

Activitate baracescumihai

Lucrez la o firma italiana ,am si rezidenta italiana ,trebuie sa fac declaratie de venit in Romania ?

Puteti sa-mi spuneti cum pot proceda nepotii pentru dezbaterea mostenirii de la bunica lor, respectiv a parintilor ; trebuie sa mearga impreuna la notar? Multumesc !
baracescumihai a scris:

Primul bunicul ,apoi bunica ,sora tatalui meu ,tatal meu ,ceilalti frati ai tatalui meu .

raluk0207 a scris:

Care este ordinea exactă a deceselor?



Primul bunicul ,apoi bunica ,sora tatalui meu ,tatal meu ,ceilalti frati ai tatalui meu .

raluk0207 a scris:

Care este ordinea exactă a deceselor?

Locuiesc in casa bunicilor care au decedat de mult .S-a facut succesiunea dupa decesul bunicului ,in urma careia au ramas mostenitori bunica ,tatal meu si inca 3 frati .Intre timp au decedat toti .Am ramas eu cu 2 frati si trei veri care avem drept la mostenire.Fratii si verii renunta la drept in favoarea mea .Pot eu sa deschid taxa de succesiune,ce acte trebuiesc si cum se procedeaza ? Cei care nu pot sa se prezinte pot face declaratii notariale de renuntare la mostenire ? Multumesc !
Am 52 de ani ,am 22 ani lucrati in Romania si 10 ani in Italia .Daca mai lucrez inca 8 ani in Italia adica pina la 60 de ani ,pot beneficia de pensie anticipata atat din Romania cat si din Italia ? Multumesc !