avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters458965

Activitate ContSters458965

Buna ziua,

In luna noiembrie, in blocul in care locuiesc, gazele au fost oprite din cauza unui locatar care a sunat direct la distributia de gaze spunand ca exista o scurgere. Cei de la gaze au venit, au sigilat valva pe bloc. Apoi s-a constatat ca gazele au fost oprite automat de sistemul de detectare instalat pe fiecare apartament. Pentru ca cei de la distributie au trebuit sa verifice fiecare apartament in parte, am fost anuntati ca vom fi taxati cu cate 40 lei/apartament. E o suma pe care nu doresc sa o platesc, pentru ca vinovat e locatarul care a sunat la distributie gaze si din cauza caruia s-a sigilat valva de gaz pentru tot blocul. Cand am facut plata la intretinere luna trecuta de la administratia blocului mi s-a scris pe chitanta si faptul ca am achitat taxa de 40 lei, lucru pe care l-am observat ulterior.
Prin urmare, intrebarile mele sunt: pot sa refuz achitarea taxei respective?; si daca da, pot cere administratiei sa modifice chitanta sau suma de 40 de lei pe care am achitat-o sa fie trecuta la cheltuielile de intretinere?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor!
Buna ziua tuturor celor din comunitatea avocatnet.ro!

Am o nedumerire legata de activitatea administratiei blocului in care locuiesc. Mai precis, doamna administrator a blocului m-a avertizat in scris (la cutia postala am primit) ca daca nu depun citirile apometrelor pe formularul pus la dispozitie de dumneaei, nu le va mai accepta si voi fi trecut la pausal. Pe formularul dumneaei (un tabel), cat si pe o coala A4 simpla pe care le depun cand uit sa fac copii la formular, scriu tot de mana, cu aceleasi informatii, consum precedent - consum actual = consumul lunii aferente.
Am citit legea 230/2007 si nu e specificat nicaieri asa ceva si nici in regulamentul administratiei inu e specificat, deci e in masura doamna administrator sa ignore informatiile legate de consum indiferent in ce forma sunt ele depuse la cutia administratiei?

Va multumesc aniticipat pentru raspunsuri si ajutor!