avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Johnny93

Activitate Johnny93

Parerea mea... tu nu faci import. Importatorul este clientul final. E ca si cum tu ai o magazie in China, si livrezi produsul unui client din Romania. Nu tu esti importatorul, clientul este. TVA-ul e treaba lui. Esti importator doar daca tii stoc in Romania. Contabila ta nici nu va stii sa te sfatuiasca, asta nu e de mirare. Oamenii care nu se lovesc de astfel de probleme nu stiu. Sa cumperi un produs nu inseamna ca esti si importator pentru el. E o mare diferenta. Poti cumpara produsul si sa il tii, spre ex. in propria magazie din China, sau de ce nu, din Egipt sau oriunde in apropierea EU. Tu nu platesti niciun TVA pana nu il importi - adica il aduci in tara, in numele tau, nu in numele clientului. Produsul acum intra in tara in numele clientului.

Obligatia ta legala pare a fi alta... sa informezi clientul ca produsul provine din magazie din China, ca sa stie ca o sa plateasca TVA, si produsul o sa fie oprit in vama.
Buna ziua,

Doresc si eu sa stiu un cost estimativ pt. redactarea unor termeni si conditii si o politica de confidentialitate pentru un site al unei firme de marketing. Estimam ca documentele impreuna vor avea 10-15 pagini in Word. Va multumesc.
Deci nu se poate sa fac plati din contul personal pt. societate?

Eu nu pot sa mut banii din contul personal in contul societatii astazi, iar eu trebuie sa fac platiile acum.
Sunt administratorul unui SRL nou infiintat, si firma nu are bani pentru a incepe activitatea. Intrebarea mea este daca pot sa fac plati dintrun cont bancar personal in numele firmei, sau mai intai trebuie sa mut banii din contul personal in contul firmei? Mi-ar fi mult mai usor daca pot sa fac plati direct din contul personal la inceput.